banner2

Kudüs şairi Mehmet Akif İnan Şanlıurfa'da anılacak


ŞANLIURFA - ”Kudüs Şairi” olarak bilinen Memur-Sen’in kurucu genel başkanı Mehmet Akif İnan’ın, ölümün 17’inci yıl dönümü nedeniyle 6 Ocak’ta Memur-Sen Şanlıurfa şubesi tarafından anma programı düzenlenecek.

 

Memur-Sen’in kurucu genel başkanı Mehmet Akif İnan, ölümünün 17’inci yıldönümünde Şanlıurfa’da anılacak. Nevati Otel’de düzenlenen etkinliğe Genel Başkan Ali Yalçın ve sendikanın 81 il şube başkanları katılacak. Moderatörlüğünü Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hıdır Yıldırım’ın yapacağı panele AK Parti Tokat Milletvekili ve aynı zamanda Eğitim Bir-Sen’in ilk kurucularından Yusuf Beyazıt ve Sendikanın kurucu üyelerimizden Ahmet Temizkök panelist olarak katılacak.

Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Ruha Ajans’a yaptığı açıklamada, 6 Ocak’ta Mehmet Akif İnan’ı anma programı düzenleyeceklerini söyledi. Coşkun, “Düzenleyeceğimiz etkinlikte Genel Başkan Ali Yalçın, Başkan Yardımcılarımız ve sendikanın 81 il şube başkanları bizleri yalnız bırakmayacak.6 Ocak’ta sendika binamızın açılışını da yapacağız.Buradaki amacımız kendi üyelerimize daha iyi ve güzel hizmet edebilme gayreti içersindeyiz” dedi.

Coşkun, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı, yedi güzel adamdan biri Mehmet Akif İnan’ı anma programına tüm Şanlıurfa halkını davet etti.

Mehmet Akif İnan kimdir?

12 Temmuz 1940 yılı Urfa’nın Balıklıgöl Mahallesinde Mirzalı aşiretinden Hacı Müslim Efendi’nin evinde dünyaya gözlerini açan yedi güzel adamdan biri, Mehmet Akif İnan, son derece ileri görüşlü, idealist bir aksiyon adamı olduğu kadar bir fikir ve sanat adamı kişiliği ile hayata ayrı bir anlam ve renk kattı. Mehmet Akif İnan’ın kişiliğindeki çok yönlülük kendini söylemlerinde ve eylemlerinde belirginleştirmektedir.

Öğretmen olarak Mehmet Akif İnan:

Mehmet Akif İnan 1972 yılında Uşak İmam Hatip Lisesinde başladığı öğretmenlik mesleğinin değerlerini ve onurunu vefatına kadar sürdürmüştü. “O eğitimin amacının öğrenmeyi öğretmek olduğuna inanıyordu. Ona göre öğrenen öğretir, öğreten öğrenir, sohbet öğrenmesini öğrenmenin özüdür.” O ömrünü eğitime harcayan bir öğretmendi ve Türkiye’nin geleceği Mehmet Akif İnan gibi ömrünü eğitime harcayanlara bağlıdır.

Şair olarak Mehmet Akif İnan:

“Olayların kuşatması altındaysanız. Bir yoğun hüzün yağmakta ise üzerinize. Günler saatler bunalımın otağını kurmuşsa içinize, sıkıntı bezirganı haraca bağladıysa sizi. Aczden başka bir sermayeniz kalmamış gibiyse. Dualar yüreğinizin semtine uğramadan çıkıyorsa ağzınızdan. Kendi sesiniz bile yabancı düşüyorsa kulaklarınıza. Şiir okumalısınız”

Lise yıllarında edebiyata ilgi duymaya başlayan İnan, Mavera, Büyük Doğu, Diriliş gibi edebiyat dergilerinde mürekkep harcamıştır. Mavera dergisinin kurucuları arasında yer alan yedi kişi Cahit Zarifoğlu’nun bir şiir kitabına ad olacaktır. Bu kişiler: Erdem Beyazıt, Ersin Gündoğan, Alaaddin Özdenören, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Hasan Seyidoğlu ve Mehmet Akif İnan’dır.

Mehmet Akif İnan 60'lı yıllarda gelişmeye başlayan İslam edebiyatının temsilcilerinden ve teorisyenlerindendir. Ömrünün sonuna kadar kültür ve sanatla olan bağını hiç koparmamıştır.

Her eylem yeniden diriltir beni

Nehirler düşlerim göl kenarında

Doğ ey güneş erit taştan adamı

Ve kurut taşları diken elleri

Sendikacı Mehmet Akif İnan:

Mehmet Akif İnan’ın hayata, edebiyata ve eğitime bakış açısındaki farklılık sendikacılık yönünde de kendini göstermektedir. İnan’ın sendikacılığında yapılan işlerin, söylenen sözlerin zamanının, üslubunun önemi dikkat edilmesi gereken bir nokta idi. O şikayet eden, sorun çıkaran bir sendikal anlayış değil, çözüm üreten bir sendikal anlayışı benimsemiş, çözüm önerisi getirmeden sorun dile getirmeme prensibini başlangıçta ortaya koymuştur. Sendikacılıkta haklar kadar sorumluluklarında olduğu bilinciyle hak etmeden, yani sorumlulukları yerine getirmeden hiçbir haktan bahis etmemek, iş ahlakını her zaman korumak, yapılan işte en iyiyi meydana getirmek ve bunun karşılığında mutlaka örgütlü bir mücadele içerisinde olunması gerektiği Akif İnan sendikacılığının genel çerçevesini çizer.

Akif İnan sendikacılığının yönteminde kırmak, dökmek, başkalarına zarar vermek ve zarar görmek asla öngörülmemiştir. Sendikal mücadelede öncelikle sorun tespit edilmiş, sorunun boyutu, mahiyeti çizilmiş, çözüm önerileri tespit edilmiş ve bu çözüm önerilerinin hayata geçirilebilmesi için örgütlü gücün imkanları devreye sokulmuştur. Sorunların çözümünde üç aşamalı bir yöntem belirlenmiştir:

1.Sorun ve çözüm önerileri sorunu çözecek makam ziyaretle iletilir.
2.Sonuç alınmasa sorun ve çözümü kamuoyu ile paylaşılır.
3.Son eylem: İş bırakmaktır.


Mehmet Akif İnan’ın sendikal anlayışı ve çabası sonucunda hak ve adaletin arandığı her alanın, hak arama bilincine açık olduğu gerçeği yeni bir dünya ile tanışmış oldu. Ve Eğitim-Bir-Sen doğdu.

Evet sevgili okur 6 Ocak 2012 Mehmet Akif İnan’ın vefatının on ikinci yılı ve bu satırlar merhumun anısına kaleme alınmıştır. Buraya kadar anlattıklarımdan Mehmet Akif İnan’ın hangi yönü dikkatini çekti ve hangileri aklında kaldı bilemiyorum ama, kısaca şunu söyleyebilirim:

O bir şairdi geleceği geleneğe bağlayan

O bir mütefekkirdi düşün ve düşüncenin peşinde

O bir öğretmendi öğrenmek ve öğretmek sevdasında

O bir örgütçüydü hak ve adaletin arandığı her yerde

O bir entelektüeldi hak ve adaletin arandığı her yerin, hak arama bilincine açık olduğu gerçeğini dünyaya tanıtan

O bir çelebiydi giyimi, kuşamı, tıraşı ve sohbeti hep bir özeni gösterirdi.


(RUHA AJANS)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3