Advert
Advert
Advert
    Vakıf Kültürümüzün Yeni Nesil Örneği: TÜGVA
Deniz Tavus

Vakıf Kültürümüzün Yeni Nesil Örneği: TÜGVA

 

    Kültür ve medeniyetimizde yadsınamaz bir yeri olan vakıflar, yardımlaşma ve dayanışma duygusunun tezahürü sonucunda oluşmuş önemli kurumlardır.

    Terim anlamı bir malın, sahibi tarafından hayır ve hasenat amacıyla ebediyen, başka insanların hizmetine sunulması olan vakıflar, başkalarına iyilik etmeyi kendisine şiar edinmiş gönlü zengin insanlara her zaman bir şemsiye, bir toplanma çatısı olmuştur.

  Yüce Allah’ın kullarına mallarıyla ve canlarıyla cihat etmeyi; fakirlere, yolda kalmışlara, yetimlere yardım etmeyi ve iyi işlerde bulunmayı emretmesi, insanları vakıf kurmaya yöneltmiştir.

    Asırlar boyunca İslamın sancaktarlığını yapan Osmanlı Devleti zamanında da vakıf kültürü zirve sayılabilecek bir noktaya ulaşmış ve şifahane, cami, aşevi, çeşme gibi pek çok yapı, vakıflar tarafından yapılmıştır. İnsanların sosyal hayatına da dokunan vakıflar, fakirlerin, yetimlerin, hastaların ve ilim tahsil eden kişilerin her zaman yardımcısı olmuştur.

     Ülkemizde Cumhuriyet dönemiyle birlikte yeni bir boyut kazanan vakıf kültürü, belirli bir hukuki çerçeveye de oturtularak faaliyetlerini çeşitlendirmiştir. Sosyal yardımlaşma, Sağlık, eğitim, edebiyat vb. alanlarda çeşitlilik gösteren vakıflar, devletin yapmış olduğu faaliyetlere ek olarak faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşları olmuşlardır. Vakıflardaki bu çeşitlenme ve sayısal artış, günümüzde tatlı bir rekabeti de beraberinde getirmiş, her vakıf adını duyurabilmek ve insanlara dokunabilmek için yeni vizyonlar geliştirmiştir. Özellikle eğitim ve gençlik alanında projeleri olan vakıflar, diğerlerine nazaran daha fazla öne çıkmıştır.

    Ülkemizde son birkaç yıldır kurulmuş olan; misyonu ve vizyonuyla, hedef kitlesi ve geleceğe tuttuğu projeksiyonla tüm rakiplerinden sıyrılan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) da bunlardan birisidir. Fakat bu vakfı diğerlerinden ayıran asıl özelliği, kendisini tanımlayan şu tılsımlı cümlede gizli: “Yeni Nesil Gençlik Vakfı”… Vakfın yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalar, bu cümlenin içini fazlasıyla doldurmakta. Ortaokul sıralarından başlayıp iş hayatına kadar uzanan bir serüvende gençleri yalnız bırakmayan TÜGVA, yaptığı hizmetler bakımından oldukça geniş bir yelpaze sunmakta.

    Milli ve manevi duygularla donanmış, vatanını, milletini, dinini ve bayrağını seven bir gençlik yetiştirmeyi hedeflemekle birlikte günümüz teknolojisinin adeta ruhsuzlaştırdığı, popüler kültürle esiri haline getirdiği gençleri tarihimizden aldığımız eşsiz ve engin kültürle yeniden buluşturmayı hedeflemektedir. Büyük bir genç nüfus oranına sahip olan ilimizde de bu vakfın şubesinin olması gençliğimiz için çok büyük şans. Öğrenci yurdu, kitap kafe ve çeşitli kurslarla Şanlıurfa gençliğinin hizmetinde olan bu vakfın Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gibi kurumlarla koordineli olarak yapacağı daha pek çok faaliyet var. Yeni Nesil Gençlik Vakfı olan TÜGVA’ ya yapacağı çalışmalarda başarılar diler, Şanlıurfa gençliği adına yapacağı çalışmaların hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!