Advert
Advert
Advert
1 - Kırsal Kalkınma Üretimleri.
Recep Akyol

1 - Kırsal Kalkınma Üretimleri.

Dünya tarihinde medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya Bölgesinin bereketli uçsuz bucaksız verimli toprakları, tatlı su yönünden Dünyanın en tatlı suyu ve Güneş ısısı ile enerji imkânı ile Şanlıurfa Atatürk Barajı Hidro elektrik Enerji ile Türkiye Ekonomisine verdiği katkı ile varlık içinde yokluk çekimekte.

     Dünya UNESCO Kültür Mirası Dünya’da Urfalı Şair Nabi yılı ilan ediyor, Dünya Gastronomi kenti olarak Şanlıurfa belirtilip seçilirken Urfa’nın hangi ülke’de ve nerde olduğunu bilmeyen bilim adamları ve akademisyenler coğrafik alanda Urfa’nın nerde olduğunu bilmeye çalışırken bizler hala eşek gücü ile Dünya’da ki kalkınmadan pay almaya çalışıyoruz.

    Dünya Dinler Tarihi çekim merkezi olan Peygamber ler Şehri Marka Kültür Şehri Urfa 12 bin yıllık Göbekli tepe tarihi eserleri İslam ın ilk Üniversitesi olan Harran Üniversitesi ile hak ettiğimiz yere gelmeyişimiz bizleri üzmektedir.

     Tüm bu imkânlara sahip iken sahip olduğumuz bu zenginliklere uzak kaldık.  Birileri engel olmaya çalışsa da biz elimizi bu zenginliklere bir türlü uzatmadık. Daha doğrusu ne biz direksiyona çıktık, ne de direksiyonu bize verdiler. Bir türlü kendi kendimizle yetinmedik. Hep bizden aldılar ve bize tekrar sattılar.

  , Siyasi beceriden uzak olduğumuzu iyi tespit eden AK Parti İktidarı Urfa’nın temel kalkınma gücü olan Tarım Bakanlığını ve bu Bakanlığa da Faruk ÇELİK Bey’i atamasına da razı olduk. Bir binayı ayakta tutan kolonlar gibi bir Bakanlığı da işleten ve yönetenler de hiç kuşkusuz bürokratlardır…

    Zorla da olsa bazı bürokrat hemşerilerimize görev verilmeye başlansa da işte  Dr.Sadık YETİM gibi kendini Akademik alanda yetiştiren bürokratlar görev ve yetkiyi aslanın midesinden çıkarır gibi çıkartıp aldılar.

   Urfa Ceylanpınar da bulunan Devlet Üretme Çiftliğinde yetiştirilen ve elde edilen ürünlerden Urfa halkı hiçbir şekilde faydalanmazken Başka ülkelerin zengin sofralarını süslerken, Urfa Kırsal Kalkınma ve Destekleme olarak Dr.Sadık YETİM gibi Bürokratların gayret ve çabaları Üretim ekonomisini öncülük etmesi taktire şayandır..

         Tarımda kırsal alanlarda yapılan üretimlerin destek verip maddi kaynak sağlayan kurum olan tarımsal kalkınmayı proje bazında planlı ve dünya ölçeklerine göre maddi destek vererek insanlarımızın geçimlerini sağlayıp refah düzeylerini arttıran değerli bürokrat hemşerimiz Dr.Sadık YETİM Bey mütevazı kişiliği ile adeta can simidi oldu.

         AK Parti İktidarı ile başlayan Tarım Bakanlığına bağlı Kırsal Kalkınma ve destekleme kurumu her türlü tarımsal üretimi sebze ve meyve üretimi, hayvansal et, süt ve süt ürünlerinin depo muhafaza sistemleri yerel yemekler Turizm işletmeciliği alanlarında destek vermekteler.

       Dünya Turizm Çekim merkezi olan Şanlıurfa da Başta İnanç Turizmi Tarih ve Kültür Turizmi Kıyı ve Deniz yat Turizmi Su Sporları Mağara Turizmi ve Eko Turizm alanları Urfa yı Dünya gündemine getirecek projelerle Tarımsal Kalkınma destekleri ile Sayın Dr.Sadık YETİM önemli bir görev üstlenmiştir.

     Son yıllarda genel olarak Fıstık ağaçlarının yanında Zeytin. Nar ve Badem  ağaç dikimi Urfa da yaygınlaşırken elde edilen Zeytinyağı ve Nar ekstratı yabancı ülkelere ihraç edilirken Tarımsal Kalkınma desteği ile gelişmektedir.

  Tarımsal Kalkınma ile desteklenen gelişen Termal su ile Karaali Bölgesinde yetiştirilen sebzeler yerli halkın ihtiyacını karşılarken Süs  çiçekleri ihraç edilen diğer ürünler arasındadır.

    Özel sektör ve girişimci işletmecilik alanında üretim yapan istihdam alanlarında insanlarımıza iş imkânları sağlayan iyi niyetli tüm işletmelere maddi destek verilmektedir. Bu şekilde ekonomik kalkınmayı tarım endüstrisi alanında önderlik yapılmaktadır.

     Urfa genelinde Urfalı olsun olmasın Tarımsal Kalkınma destekli alanlarında kırsal kalkınmayı ön gören ve hedefleyen kurumun başında olan değerli hemşerimiz Dr. Sadık YETİM Bey’e teşekkür ederim. Urfa’da tarımsal alanda üretim işletmeciler bu imkanları iyi değerlendirip ülke ekonomisine katkı yapacaklarına inanıyorum.

       Hem üreten hem de yöneten bir Şanlıurfa’da huzur ortamı herkesin hedefi olmalıdır… Saygılarımla..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı