Advert
Advert
Advert

Zeytinlerde 'halkalı leke' uyarısı

Yağışlı hava nedeniyle zeytin ağaçlarında halkalı leke ve mantar hastalığı görülebileceğini belirten zeytin üreticileri, hastalıklara karşı ilaçlama yapılması konusunda uyardı.

Zeytinlerde  'halkalı leke' uyarısı
Zeytinlerde  'halkalı leke' uyarısı

Bursa’nın zeytin üreticileri, yağışlı hava nedeniyle zeytin ağaçlarında görülebilecek hastalıklara karşı ilaçlama yapılması konusunda uyarılarda bulundu.

Yağışlı havanın ardından rutubetli bir ortam oluşacağı için zeytin ağaçlarında halkalı leke veya mantar hastalıklarının görülebileceğini vurgulayan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün kaybı olmaması için üreticilerin mutlaka ilaçlamaya başlaması gerektiğini bildirdi.

Son yıllarda halkalı leke hastalığının değişen iklim koşulları nedeniyle yaygınlaştığına işaret eden Asa, ortak üreticilerin ürün kaybı yaşamasının en büyük sebeplerinden birinin hastalıktaki artış olduğunu söyledi.

“Bakırlı preparatlar kullanın”

Zeytin hasat döneminin yaklaştığını hatırlatan Asa, “Teknik ekiplerin kooperatif bölgelerinde yaptığı incelemeler neticesinde, rekoltede bir önceki yıla göre artış görülmüş ve yaklaşık 100 bin tonluk rekolte tahmini yapılmıştır. Ancak bugünlerde yoğun yağışlı havanın etkisiyle zeytin ağaçlarında halkalı leke veya mantar hastalığı görülmesi ihtimali yüksektir. Halkalı leke hastalığı, yaprak ve ürün dökülmelerine neden olarak gelecek yıl da ağacın ürün vermemesine yol açar. Mantar hastalığı ile mücadele edilmediğinde de ağaçta dökülmeler görülür. Üreticilerimizin mağdur olmaması için halkalı leke ve mantar hastalığına karşı göztaşı gibi bakır içeren preparatlarla mücadele yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra zeytin sineği mücadelesine de bu dönemlerde daha çok dikkat etmek gerekir.” diye konuştu.

“Kredi limitlerini artırabiliriz”

Son olarak Asa, ortakların firmasına bağlı 8 kooperatiften gerekli zirai ilaçları temin edebileceklerini de belirterek, üreticilerin konuyu önemsemeleri ve kooperatiflerdeki ziraat mühendislerinden bilgi alarak ilaçlama yapmaları gerektiğini söyledi. (Zeki Aras –İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bizler Maddi ve Manevi Yönden Güçlü Gençlik İçin Çalışıyoruz
Bizler Maddi ve Manevi Yönden Güçlü Gençlik İçin Çalışıyoruz
Flaş Karar! İstifa etmeyen belediye başkanı görevden alınacak
Flaş Karar! İstifa etmeyen belediye başkanı görevden alınacak