Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Zayıflama çaylarına dikkat!

Zayıflama çaylarına dikkat!

Bitkisel çaylar hakkında uyarılarda bulunan uzmanlar, zayıflama çaylarının karaciğer yetmezliğine, bitkisel çayların ise hamilelerde düşüğe neden olabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2015 Perşembe 12:24
Zayıflama çaylarına dikkat!

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Doktor Tahsin Celepkolu, günümüzde kullanımı hızla artan bitkisel çayların sağlık açısından durumu hakkında bilgi verdi.

Allah’ın (cc) tabiatı adeta bir eczane olarak yarattığını vurgulayan Celepkolu, modern tıpta kullanılan ilaçların çoğunun bitkilerden üretildiğini söyledi.

Bitkilerin her ne kadar doğal olsa da aşırı tüketilmesinin sakıncalı olabileceğini belirten Celepkolu, “Kullanacağımız bitki bilinen bir rahatsızlığa iyi gelebilir. Ancak bireysel durumumuz için zehirli olabilir.” dedi.

“Çocuklarda, hamilelerde, yaşlılarda bilinen bir böbrek veya karaciğer sorunu olanlarda dikkatli davranmak gerekir.” diyen Celepkolu, “Ayrıca sürekli tıbbi ilaç kullananlarda bazı bitkiler bu ilaçlarla etkileşim içine girip yan etkileri artırabilirler. Örnek olarak verirsek; isim vermeden, internetten sipariş verilip zayıflamak için kullanılan bazı çayların karaciğer yetmezliği yaptığını biliyoruz. Zayıflamak için kullanılan bazı Çin bitkileri de böbrek yetmezliği yapabilmektedir.” dedi.

Bitkisel ilaç kullanan hastalara önerilerde bulunan Celepkolu, özellikle hamilelerde bitki çayı kullanımına dikkat edilmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Bitkisel çayların hamilelerde düşüğe neden olabileceğini aktaran Celepkolu, “Örneğin adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu çayı gibi çaylar, hamilelikte sıkça tüketildiğinde düşük yapma riskini, gebelikte kanama riskini ve rahim kasılmalarını artırarak erken doğum yapma riskini artırabiliyor.” ifadelerini kullandı.

(İLKHA)                                                                                              

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com