Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Zamanlaması Yanlış! Tarım Bakanlığı sözleşmeli personel zamanlaması tartışılıyor

Zamanlaması Yanlış! Tarım Bakanlığı sözleşmeli personel zamanlaması tartışılıyor

Bakan Faruk Çelik'in kısa bir süre önce açıkladığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016 Nisan ayı içerisinde sözleşmeli Veteriner Hekim ve beş mühendislik branşında alım yapacak açıklaması tartışmalara neden oldu.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2016 Çarşamba 10:29
Zamanlaması Yanlış! Tarım Bakanlığı sözleşmeli personel zamanlaması tartışılıyor

Bakan Faruk Çelik'in kısa bir süre önce açıkladığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016 Nisan ayı içerisinde sözleşmeli Veteriner Hekim ve beş mühendislik branşında alım yapacak açıklaması tartışmalara neden oldu. 

Zamanlama yanlışlarının olduğu tartışmalarına neden olan bu duyuru Sözleşmeli alımı, 2016/1 KPSS merkezi yerleştirmelerinin sonrasına bırakılması daha doğru olacağı söyleniyor.

Bilindiği üzere, KPSS puanları, ÖSYM tarafından yürütülen merkezi memur yerleştirmeleri, İŞKUR tarafından yürütülen işçi alımları ve kurumlar tarafından yürütülen sözleşmeli personel alımlarında kullanılabilmektedir. 

Bu sorun KPSS Genel Yönetmeliğinde yapılacak bir değişiklik ile halihazırda çözüm beklerken, 4/B'li sözleşmeli alımlarda da benzer bir sorun yaşanmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016 Nisan ayı içerisinde sözleşmeli Veteriner Hekim ve beş mühendislik branşında alım yapacağını duyurmuştu. 

Memurlar.net haber sitesinde yer alan habere göre bu sözleşmeli alımın zamanlaması yanlıştır. Çünkü, geçmiş senelerde yaşanan sorun bu yerleştirmede de yaşanacaktır. Merkezi yerleştirmeden önce, sözleşmeli personel alımı yapılması halinde, sözleşmeli pozisyonlara yerleşen adaylar, bir müddet çalışıp sözleşmelerini feshederek merkezi yerleştirme sonucuna göre kadroya geçtiği görülmüştür.

2016/1 KPSS merkezi yerleştirmesi Haziran sonu yapılacaktır ve 2014 puanları son kez bu yerleştirmede kullanılacaktır. Ancak, Nisan ayında yapılacak bu sözleşmeli alımda da 2014 KPSS lisans puanının kullanılması söz konusudur.

Mevzuatımıza göre kurumsal alıma yerleşen bir adayın KPSS puanı yanmamakta, bu aday aynı puanı merkezi yerleştirme alımlarında kullabilmektedir. Dolaysıyla Nisan ayındaki Tarım Bakanlığı sözleşmeli alımlarına yerleşen bir aday, Haziran ayındaki merkezi memur yerleştirmelerine de başvurabilecektir.

Bir kadronun boş kalması dahi, iş bekleyen binlerce mühendis için önemli bir şey ifade etmektedir. Bu nedenle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tedbir almalıdır.

İki tedbir alınabilir:

1- Sözleşmeli alımı, 2016/1 KPSS merkezi yerleştirmelerinin sonrasına bırakmak... Ancak bu halde takvim sıkıştığı için 2014 KPSS puanları değil 2016 KPSS puanları kullanılabilecektir.

2- Sözleşmeli alımı, ÖSYM'nin merkezi tercih kılavuzu içinde ilan edip birlikte tercih almak. Biraz sorunlu olsa ve ilk defa denenecek olsa bu yöntem daha uygun görünmektedir. Hem 2014 KPSS puanları kullanılabilecektir, hem de aynı KPSS puanının hem sözleşmeli alıma hem de kadrolu alıma kullanılmasıın önüne geçilecektir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com