Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Zaman grubu AA’dan Ayrıldı

Zaman grubu AA’dan Ayrıldı

Zaman Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, devletin haber ajansı AA’dan ayrıldıklarını açıkladı: “Zaman Gazetesi bugünden itibaren Anadolu Ajansı aboneliğini iptal ediyor ve sözleşmesini fesh ediyor.”

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2013 Pazartesi 10:19
Zaman grubu AA’dan Ayrıldı

Dumanlı gerekçe olarak, AA’nın bazı yanlış uygulamalarını gösterdi. Bu uygulamaların başında, devlet ajansı olma özelliğini kullanarak elde ettiği haber ve görüntüleri diğer ajanslarla(Örn. Cihan) paylaşmamasına işaret etti.

(Gülen Cemaatine yakınlığı ile bilinen Zaman gazetesiyle aynı grup içinde Cihan Haber Ajansı da yer alıyor.)

Zaman Yayın Yönetmeni Dumanlı AA ile ilgili kararlarını şöyle açıkladı:

“Epey bir zamandır Anadolu Ajansı (AA) ile Türk medyasının problemi var. Yalnız ne hikmetse kimse ajansı karşısına almak istemiyor. Ajansın bazı yanlış uygulamalarından herkes şikâyetçi; ama düzelir diye bekleşiyor insanlar. Mesela kendisine hâlihazırda abone olan gazetelerden “özel haber” adı altında ekstra para talep ediyor ajans. Özel haber de, “özel” olsa bari. Ekstra ödeme yapan herkese servis edilen haber, “özel” olma vasfını kaybetmez mi? Bunu söyleyince bozuluyor AA yönetimi. Üstelik “özel” denilen şeylerin kısmı azamı devlet imkânları ile yapılan kamu haberleri. Böyle bir haksızlığa razı olmak mümkün değil.

Bir de AA’nın özel haber ajanslarına karşı takındığı menfi tavır var. Devlet ajansı olma özelliğini kullanarak elde ettiği haber ve görüntüleri diğer ajanslarla paylaşmıyor. Hatta onları kamunun gücünü arkasına alarak olay yerinden uzaklaştırmak gibi mantıksız icraatlar yapıyor. Yer yer bazı kamu yöneticileri de bu ayrımcılığa alet oluyor ya da göz yumuyor. Bu hataları dile getirdiğinizde de kimliği ‘belirsiz’ bazı saçma sapan internet siteleri devreye girip, “AA’dan niye rahatsızlık duyuyorsunuz?” gibi şeyler yazılıyor. Niye rahatsız olduğumuzu açık açık yazıyoruz; buna cevap veremeyen bazı istihbarat yardakçıları niye meseleyi çarpıtıyor ki? Kaldı ki her fırsatta bir anonim şirket olduğunu dile getiren AA’nın ortaklık yapısını ve son dönemde yapılan sermaye artışlarındaki hisse paylaşımını gündeme getirmedim bile…

Devletten ne kadar destek aldıklarını, bu desteğin diğer ajanslar ile kıyaslanmayacak kadar büyük bir fark oluşturduğunu ortaya koymak çok da zor değil. Haksız rekabetin bile bir mantığı olsa gerek. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden ajansa her yıl milyonlarca lira para aktarılırken devlet kuruluşu olunuyor da, Twitter’da ahkâm keserken özel bir haber ajansıymış gibi davranılıyorsa ortada bir sorun var demektir.

Her neyse. Anlaşılan o ki kimsenin gerçeklerle yüz yüze gelmek gibi arzusu yok. En iyisi aradan çekilmek. Kamuoyunun bilmesinde fayda var galiba:  Zaman Gazetesi bugünden itibaren Anadolu Ajansı aboneliğini iptal ediyor ve sözleşmesini fesh ediyor. Kardeşçe yapılan ikazları bile başka türlü çalımlarla savuşturmak isteyenlere hayırlı yolculuklar diliyorum; AA vesayet ve ayrımcılık yolunu değil, basına hizmet yolunu tercih etseydi hem büyürdü hem de sektöre renk katardı. Yönetim, en iyi müşterilerini bile çantada keklik gibi görüyorsa yapacak bir şey yok. Bizden bu kadar.”

Habervaktim

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gazetecilerden Siverek Kaymakamı Demirel’e ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com