Advert
Advert
Advert

Zabıtadan Suriyeli Dilencilere Operasyon

Şanlıurfa’da, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Zabıta Ekipleri, AFAD ile koordineli olarak yaptığı çalışmada sokaklarda dilenen yabancı uyruklu dilencileri toplayıp il dışındaki kamplara götürülmesini sağladı.

Zabıtadan Suriyeli Dilencilere Operasyon
Zabıtadan Suriyeli Dilencilere Operasyon


Aralarında çocuklarında bulunduğu çoğunluğu Suriyeli 103 dilenciyi toplayan Zabıta Ekipleri, dilencilerden Suriye uyruklu 74 kişiyi AFAD ile yaptığı koordinasyon sonucunda çevre illerdeki kamplara yerleştiriken, yabancı uyruklu olmayan dilencilere de kabahatler kanununa göre para cezası verdi.
Son günlerde Şanlıurfa kent merkezinde duygu sömürüsü yapan dilencilerin artış göstermesi üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığını dilencilere yönelik yaptığı çalışmaya 10 ayrı ekip ile 75 zabıta katıldı.
Zabıta ekipleri vatandaşların yoğunlukta olduğu Balıklıgöl, Haşimiye, Sarayönü, Atatürk Bulvarı, Abide, Sırrın Kavşağı olmak üzere şehrin dört bir tarafını taradı. Sivil ve resmi ekipler ana caddeler, kavşaklar ile camilerin önlerinde dilenen dilencileri teker teker topladı.
Gün boyu süren çalışmalar sonucunda Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler 29’ü Türk, 74’üde Suriyeli olmak üzere 103 dilenciyi topladı. Yolda dilenirken zabıtaları gören dilencilerden bir kısmı yakalanmamak için ara sokaklara kaçarken bazıları da lokantalara müşteri kılığında girmeye çalıştı. Kaçan dilencileri yakalamak için büyük çaba sarfeden ekipler, topladığı dilencilerden yetişkin olanlara ekmek arası döner, annelerinin kucaklarındaki bebeklere ise süt dağıttı.
Yerlilere dilendiklerinden dolayı kabahatler kanunu kapsamında idari para cezasına çarptırılırken, Suriyeli dilenciler ise Büyükşehir Belediyesine ait araçlarla il dışındaki AFAD’a ait kamplara yerleştirildi.
Öte yandan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri, sokaklarda dilenen Suriyeli dilencilere yönelik çalışmalarına periyodik olarak devam edeceği öğrenildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır