Advert
Advert
Advert

Yüzünüz hastalığı söylüyor

Yüzünüz hastalığı söylüyor
Yüzünüz hastalığı söylüyor

Hastalıkların teşhis edilmesinde yeni ve modern yöntemler kullanılmasına rağmen, bazı hastalıklar kendini hemen ele verir. Özellikle yüzün durumu hastalığın ne olduğu konusunda ipuçları sunar bize. Örneğin parkinson hastalığında donuk ve ifadesiz bir yüz hkim iken kanser hastalarında hastalığın ilerlediği dönemde yanaklar çöker, burun yapısı ileri derecede belirgin hale gelir. Yüz ve göz durumunun hastalıklara işaret ettiğini söyleyen Erdem Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Emrullah Başar, vatandaşları yüz hallerine dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Genellikle yüzün soluk olması hastalık belirtisidir ve birtakım çareler aranmaya başlanılır. Oysaki sadece solukluk değil, yüzdeki birçok belirti hastalığın ne olduğunu ele veriyor. Emrullah Başaran, steroid hormonunun fazla salgılanması sonucu ortaya çıkan cushing hastalığında yüzün yuvarlak bir hal ve kilo almış bir görünüm sergilediğini belirtiyor. Başaran, Yüzdeki belirtilere çok dikkat etmeliyiz. Bir anda ortaya çıkan belirtilerde daha da duyarlı olunmalı. Özellikle parkinson (beyinde dopamin salgılayan hücrelerin hasarı) hastalığında donuk ve ifadesiz bir yüz vardır. Hastanın yüzüne bakıldığında sevindiği, üzüldüğü ve ne düşündüğü anlaşılamaz. Akromegali (hipofiz bezinin ön bölümünün aşırı çalışması) hastalığında burun, yanak kemikleri ve alt çene büyümüştür. Hastanın dili de büyüdüğü için konuşması da değişir. diyor.

Zaman Gazetesinin haberine göre, Kanser hastalarında hastalığın ilerlediği dönemde yanakların çökmüş olduğunu dile getiren Başaran, burun yapısının da ileri derecede belirgin hale geldiğini belirtiyor. Kansızlıkta yüzün soluk olduğunu ifade eden Başaran, şöyle konuşuyor: Halk arasında insanı taşa çeviren hastalık olarak bilinen sklerodermada yüz sertleşmiş, dudak kenarındaki kırışıklıklar artmış, yüzün diğer bölgesindeki kırışıklıklar kaybolmuştur. Dudak kenarındaki kırışıklıklar da olmasa estetik yapılarak yüz gerdirilmiş zannedilir. Romatizmaya bağlı mitral kapak hastalığında ise dudaklar mor, yanaklar ise kırmızıdır.

Hastalıklar sadece yüze yansımıyor. Yüzde özellikle göz ve göz kapaklarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Göz ve göz kapakları birçok hastalığın habercisi. Emrullah Başarın verdiği bilgilere göre göz kapaklarında sarı lekelerin bulunması kan yağlarının yüksek olduğunu gösteriyor. Gözlerin büyümüş ya da öne doğru fırlamış gibi görünmesi hipertiroidi (zehirli guatr) işaret ediyor. Karaciğer, safrakesesi veya pankreas hastalığında gözler sararır. Kas güçsüzlüğü olarak da bilinen miastenia graviste hastalığında hasta göz kapaklarını yukarıda tutamaz, göz kapakları kapanıverecekmiş gibi gözükür.

Ses ve yüz hastalık habercisi

Başını farkında olmadan sürekli sallayan kişi aort kapak hastası (eklem romatizmasına bağlı kapakta daralma veya yetmezlik gelişmesi) olabilir.

Yüz bir tarafa doğru eğilmiş ise kişi yüz felci geçiriyordur.

Ses giderek kalın ve kaba bir hal alıyorsa tiroit bezi az çalışıyordur.

Ankilozan spondilit (romatizmal hastalık) hastalığında kişi, bir tarafa bakarken başını çeviremez, bütün vücudu ile döner.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Doğrucu Davut     2015-02-26 AKP Yine bildiğini okuyacak, Tıpkı temayülde asamesi okunmayan B.Ş.B.B. C.Güvenç gibi seçmende kuzu kuzu oyunu kullanacaktır. 28 Şubatşı Mutlu bile aday gösterilirse hiç şaşma. Bu işler böyle keké sen siye kafayi yorma. Kéfiye bak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik