Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Yusuf Kaplan; Balıklıgölden ışık yayılıyor

Yusuf Kaplan; Balıklıgölden ışık yayılıyor

Giriş Tarihi: 10 Şubat 2011 Perşembe 09:47
Yusuf Kaplan; Balıklıgölden ışık yayılıyor

Şanlıurfa’da düzenlenen çeşitli etkinliklere katılmak üzere davet edilen ulusal gazetelerin ünlü köşe yazarları ve üst düzey yöneticileri Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesini ziyaret ederek bir süre sohbetti. Yazarlar Birliği Başkan ve üyelerinin sohbetlerine doyamadıklarını belirten ünlü Gazeteci – Yazarlar her fırsatta TYB Şanlıurfa Şubesini ziyaret etmeye gayret edeceklerini ve TYB üyelerinden de çok şey öğrendiklerini itiraf ettiler.

     Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, oldukça kalabalık üye ve davetlilerle her hafta Cuma akşamları sürdürdükleri Cuma sohbetlerinin yanı sıra zaman zaman da başka gecelerde de önemli misafirleri Balıklıgöl içindeki Rızvaniye Külliyesinde konuk ediyor.

     Şanlıurfa Yazarlar Birliği Başkan ve üyelerini hiç unutmayacaklarını belirten konuklardan Yenişafak Gazetesi Köşe Yazarlarından Yusuf Kaplan, “Bukadar yer gezdik ancak Şanlıurfa’ya ve özellikle Yazarlar Birliği üyelerine hayran kaldık. Hele sohbetlerinize doyamadık. Sizlerden faydalanmadık desek yanlış olur” diyerek tartışılmakta olan Müslim-Gayrımüslim konusunda açıklamalarda bulundu.

     Garı Müslimlerin Müslümanlara yaranmak için gayret sarfettiklerini belirten Yusuf Kaplan, “Türkiye’de kılık kıyafet dönemi sonrası Müslümanlar fesini çıkarırken, Ermeniler fes giydi. Tuhaf bir şey. Suriyeli bir tarihçiye ‘Hz. Peygamber ne yaptı?’ dedim, bir türlü cevap veremedi, Fransız devriminden bahsetti. Çünkü onların alanı değil. Mesela Cüneyt Ünsever çıkıp Bediüzzaman hakkında konuşacak. Olacak şey değil. Bu adam o konuda donanımlı değil” dedi.

     Kaplan, kitap satışlarında bile kapitalist kafayla değil en uygun ve İslami kitapları bulundurmak gerektiğini belirterek, “Okumak amacından çıktı. Biz Hz. Peygamberi anlayamadığımız sürece çağı da anlayamayız. Entelektüel figür başımıza beladır. Entelektüel adam çağın adamıdır. Alim, arif, hakim figürleri Hz. Peygamberde hakimdir. Çok iyi anlamak ve örnek almak lazım. Bu 3 figür bütün zamanları seferber eden figürdür. Türkiye’nin en önemli sorunu da eğitim sorunudur. Dünyanın huzura kavuşması ancak Müslüman’ın eliyle olabilir” diye konuştu.

     Milli Gazete Yazı İşleri Müdürü Ekrem Kızıltaş ise, daha öncede Şanlıurfa’ya geldiğinde Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesine konuk olduğunu hatırlatarak şöyle dedi;

     “Ben Urfa’yı ve Urfalı yazarları çok beğendim ve takdir ediyorum. Cuma Ağaç gibi bir Başkan, Veysel Polat gibi kurucu Başkan ve aynı zamanda Gazeteciler birliği Başkanı ve daha nice çok değerli üyeleriyle birlikte sohbet etme imkanı buldum. Çok değerli fikirlerinden faydalandım. Buradan, Balıklıgöl içinden adeta dünyaya güzel fikirler, ışık yayılıyor. Çok güzel sohbetler yapılıyor. Her fırsatta gelip Yazarlar birliği sohbetlerine katılmak beni sevindirecektir. Gösterilen ilgiden dolayı da Şanlıurfa Yazarlar Birliği Başkan ve üyelerine teşekkür ediyorum.”

 

     Yusuf Kaplan, 1964 yılında Şarkışla'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kayseri'de tamamladı.

1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü, Sinema-TV Ana Sanat Dalından mezun oldu. Üniversite öğreniminden sonra İngiltere'ye gitti. 1989 yılında M.E.B.'dan İngiltere'de "master+doktara" yapmak üzere burs kazandı. 1991 yılında East Angila Üniversitesi'nde "Story-Telling and Myth-Making Medium: Television" adlı master tezi hazırladı. 1992 yılının Nisan ayında Londra'da Londra Üniversitesi ve Middlesex Polytechnic 'te Dr. Roy Armes'ın danışmanlığında doktora yapacak.

     İlim ve Sanat, Yedi İklim, Kayıtlar, Kitap Dergisi, Girişim, İslam, Kadın ve Aile gibi dergilerle Zaman ve Milli Gazete gibi günlük gazetelerde çeşitli yazı, röpörtaj ve çevirileri yayımlandı. Focault, Baudrillard, Kundera, Eco ve John Berger gibi yazar ve düşünürlerden çeşitli çeviriler yaptı.

     3 yıl Umran Dergisi'ni yönetti. Halen Bilgi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmakta ve Yeni Şafak Gazetesi'nde yazmaktadır.

 

     Ekrem Kızıltaş, 1958 yılında Ordu'da doğdu. Marmara Üniversitesi İstanbul Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. Gazeteciliğe 1976 yılında Çatı dergisinde Yazı İşleri Müdürü olarak başladı. Haftalık olarak çıkan Sebil gazetesinde Yazı İşleri Müdürü (1980), Yeni Devir gazetesinde sekreterlik yaptı (1980- 81). Hikmet Yayınları'nda Yayın Müdürü olarak çalıştı (1982). Millî Gazete'de bir buçuk yıl istihbarat şefliği yaptı (1983- 84). 1986 yılından itibaren Millî Gazete'de uzun yıllar sürecek olan Yazı İşleri Müdürlüğü görevine başladı. 1986-87 yılları arasında Risale Yayınları'nda Yayın Müdürü olarak görev yaptı. Bu sürede birçok önemli ismin kitaplarını yayına hazırladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com