Advert
Advert
Advert

Yurt dışı üretici fiyat endeksinde düşüş yaşandı

​TÜİK, Ekim 2015 yılına ait yurt dışı üretici fiyat endeksinde aylık yüzde 2,07 düşüş yaşandığını açıkladı.

Yurt dışı üretici fiyat endeksinde düşüş yaşandı
Yurt dışı üretici fiyat endeksinde düşüş yaşandı

TÜİK, Ekim 2015 yılına ait Yurt dışı üretici fiyat endeksini açıkladı. Buna göre, Yurt dışı üretici fiyat endeksinde aylık yüzde 2,07 düşüş yaşandı.

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,07 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,93 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,17 artış ve on iki aylık ortalamalara göre  yüzde 6,54 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 1,31 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 2,09 düşüş olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık düşüş bilgisayarlar ile elektronik ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler; bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde -6,22), kimyasallar ve kimyasal ürünler (yüzde -3,75), kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -3,57) alt sektörleridir. Buna karşılık diğer mamul eşyalar (yüzde 0,99) ve deri ve ilgili ürünler (yüzde 0,95) de bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre ise 2015 yılı Ekim ayında en yüksek aylık ve yıllık düşüş enerji mallarında gerçekleşti.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler