Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi aylık yüzde 4 arttı

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi aylık yüzde 4 arttı

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi 2015 Eylül ayında önceki aya göre yüzde 3,94 artarken önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,26 arttı.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2015 Salı 13:36
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi aylık yüzde 4 arttı

TÜİK, Eylül 2015 Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıkladı. Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi 2015 Eylül ayında önceki aya göre yüzde 3,94 artarken önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,26 arttı.

TÜİK verilerine göre, ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,94 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 17,36 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,26 artış ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 6,11 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2,52 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 3,97 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler yüzde 6,08, motorlu kara taşıtları, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) yüzde 5,67, diğer mamul eşyalar yüzde 5,66 alt sektörleridir. Buna karşılık metal cevherleri yüzde -0,68 de bir önceki aya göre endeksin en fazla düşüş gösterdiği alt sektör oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış sermaye mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Eylül ayında en yüksek aylık ve yıllık artış sermaye mallarında gerçekleşti. (ILKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

TKDK Modern Hayvancılığa Öncülük ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com