Advert
Advert
Advert

Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,17 arttı.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı
Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,17 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,28 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,82 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,55 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,60 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1,17 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde gerçekleşti
Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde 4,65), ana metaller (yüzde 3,40), kağıt ve kağıt ürünleri (yüzde 2,51) alt sektörleridir. Buna karşılık elektrikli teçhizat (yüzde -0,92), kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -0,64) ve diğer ulaşım araçları (yüzde -0,29) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek artış ara malında gerçekleşti
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Ağustos ayında en yüksek aylık artış ara malında ve en yüksek yıllık artış dayanıksız tüketim malında gerçekleşti. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu