Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,17 arttı.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2014 Pazartesi 12:10
Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,17 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,28 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,82 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,55 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,60 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1,17 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde gerçekleşti
Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde 4,65), ana metaller (yüzde 3,40), kağıt ve kağıt ürünleri (yüzde 2,51) alt sektörleridir. Buna karşılık elektrikli teçhizat (yüzde -0,92), kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -0,64) ve diğer ulaşım araçları (yüzde -0,29) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek artış ara malında gerçekleşti
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Ağustos ayında en yüksek aylık artış ara malında ve en yüksek yıllık artış dayanıksız tüketim malında gerçekleşti. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’ya yeni bir görünüm kazandıracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com