Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Yüksek tansiyona dikkat! çocuklarda da görülebilir

Yüksek tansiyona dikkat! çocuklarda da görülebilir

Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle yüksek tansiyon hakkında bilgilendirmelerde bulunan Batman Halk Sağlığı Müdürlüğü, kontrol altına alınmadığı taktirde yüksek tansiyonun kalp ve böbrek başta olmak üzere bir çok hastalığa neden olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2016 Pazartesi 14:54
Yüksek tansiyona dikkat! çocuklarda da görülebilir

 

Batman İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vecheddin Acar, “17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü” münasebetiyle yazılı açıklama yaparak önemli bilgilendirmelerde bulundu.

açıklamasında, yüksek tansiyonun kan dolaşımı için damarlarda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olması durumu olduğunu belirten Dr.Acar, “Yüksek tansiyonun en sık rastlanan belirtileri, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışlarıdır. Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir.” dedi.

Yüksek tansiyonun her yaşta görülebildiğini belirten Dr.Acar, “Yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır.

Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.” diye konuştu.

Dr.Acar, açıklamanın sonunda hipertansif bireylerin dikkat etmesi gereken konuları şöyle sıraladı:

“Hipertansif bireyler; tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli, sağlıklı beslenmeli, fazla kilolu/obez ise kilo vermeli, fizik aktiviteleri düzenli yapmalı, tuz kullanımını azaltmalıdır. Ayrıca, düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, ilaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı, kan basıncı düzenli izlemelidir." (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com