Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy ile dobra dobra

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy ile dobra dobra

Bu hafta, uzun süreden beri röportaj yapmayı planladığım, alanında derin bilgi birikimine sahip, Şanlıurfa’nın bağrından kopmuş, halkına hizmeti Hakk’a hizmet bilen ve aynı zamanda kendi uzmanlık alanında ‘Aşk-ı DerMA’ isimli bir kitap çıkarma hazırlığı içinde olan Harran üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKSOY hocamız ile soru ve cevaplı bir röportaj gerçekleştirdik.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2015 Cumartesi 23:14
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy ile dobra dobra

Makamlarında bizi en güzel şekilde ağırlayan ve yaptığı espri ve latifelerle bize güzel, neşe dolu anlar yaşatan Hocamızla yaptığımız röportaj ile sizleri baş başa bırakıyorum. Umarım röportajımızı, siz okuyucularımda bu hoş sohbetten duyduğumuz hazzı duyarak okursunuz.

 

Şükrü Çiftçi; Hocam öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy;  (Hocamızdan bir espri ‘’ 1.80 boyunda, esmer, bekâr ve romantik bir balık burcuyum... Sahi ben kimim :)) Şaka bir yana 13 Mart 1979 Şanlıurfa doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Şanlıurfa’da tamamladım. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandım. Altı yıllık eğitim sürecini tamamladıktan sonra asıl çocukluğumuzun geçtiği, suyunu içtiğimiz, havasını soluduğumuz Şanlıurfa’mıza hizmet etmek için geri döndüm. İlk olarak Şanlıurfa/Bozova ilçesinin Şanlıavşar Sağlık Ocağında görev yaptım. Daha sonra Şanlıurfa 112 Acil Sağlık Merkezinde kısa süreliğine çalıştıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalında uzmanlık eğitimimi tamamladım. İki yılı aşkın bir süre Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesinde görev yaptıktan sonra Özel OSM Ortadoğu Hastanesi’ne geçtim. Halen Harran üniversitesinde dermatoloji alanında öğretim üyeliğine devam etmekteyim.

 

Şükrü Çiftçi; Hocam Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Genel Cerrahi gibi branşlar varken merak ettim neden Cildiye?

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy;  (Esprili cevap) Şükrü bu soruların ahiret soruları gibi, İnşallah öteki tarafta da sorulmaz  ( Yine bu soruya cevap olacak ikinci bir espri) Ortalama 2 metre kare olan cildimiz vücudumuzun en BÜYÜK organı olduğundan ‘BÜYÜK’ düşünelim dedik ve Cildiyeyi seçtik... Esprileri bir tarafa bırakırsak; Bir insana zorla sevmediği yemeği veya sevmediği bir elbiseyi giydiremezsiniz. Ben, Cildiye en rahat uzmanlık alanlarından, nöbeti olmayan, acil hasta grubunun az olduğu, doktorun kendine, ailesine ve çevresine yeterince zaman ayırabildiği bir branş olduğu için seçtim…

 

Şükrü Çiftçi; Hocam ilimizde Cildiye alanında sık görülen hastalıklar/vakalar nelerdir?

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy;  Mevsimlik işçi sayısı Şanlıurfa’da fazla (dolayısıyla güneşe maruziyet, sivrisinek gibi böcek sokmalarına maruziyet artmakta) ve Şanlıurfa her mevsim güneşli neredeyse kışı olmayan bir şehir. Haliyle güneşin tetiklediği cilt hastalıklarında artış olmakta. Ne yazık ki hemşerilerimizin çoğunun güneşten koruyucu krem kullanmamaları da göz önüne alınırsa, beraberinde cilt lekeleri, cilt kanserleri ve cilt kanseri öncül lezyonlarını çok sık görülmektedir. Bildiğiniz gibi ‘’ŞARK ÇIBANI’’nın ana vatanlarından biri Şanlıurfa. Ayrıca Şanlıurfa’da bir gelenek haline gelen damda yatma şarkçıbanı için önemli hazırlayıcı bir faktördür. Bu da hastalığın yayılmasını kolaylaştırıcıdır...

(Şarkçıbanı: Dünyada belli iklim bölgelerinde görülen ve yıl çıbanı, Halep çıbanı, Antep çıbanı, Diyarbakır çıbanı gibi farklı isimlerle bilinir. Bu hastalık Ortadoğu da çok sık görülüp,ülkemizde ise daha çok doğu ve güneydoğu bölgelerinde görülür.Bu hastalık tatarcık adı verilen ara hayvanları aracılığı ile bulaşmaktadır. Ayrıca karasineklerde bu hastalık için bulaştırıcı bir özelliğe sahiptir)

Bunun haricinde Viral siğiller, mantar hastalıkları ve egzama gibi cilt hastalıkları Urfa’da sık gördüğümüz deri hastalıklarıdır.

Diğer sık görülen hastalıklar ise, Suriye ile yakınlıktan dolayı şehrimizde tekrar görülmeye başlanan veya görülme sıklığı artan kızamık, suçiçeği, şark çıbanı, uyuz gibi hastalıklardır. Bunun sebepleri olarak, insanların savaş nedeniyle sosyoekonomik düzeyinin düşmesi, kalabalık gruplar halinde yaşamak zorunda kalınması, kötü koşullar altında yaşama gibi faktörler sayılabilir.(Allah kimseyi uyuz etmesin  )

 

Şükrü Çiftçi; Cildiye denince akla ‘estetik’ gelir. Acaba sizce cilt hastalılarının insan üzerindeki sosyo-psikolojik etkileri neler olabilir?

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy;  Cilt vücudun en büyük organı, iletişimde göze çarpan ilk ve en büyük organımız. Özellikle yüz bölgesi bir nevi kişinin kartviziti. El ve yüzdeki en ufak bozukluk veya leke bile insanlardaki özgüvenin kaybolmasına kadar gidebilmektedir. Hatta kişinin yaşam kalitesinin düşmesine yol açmakta. Bazen bu depresyon veya anksiyete gibi boyutlara varabilmektedir. Yüzdeki cilt güzelliği iletişimde ilk görülen malum bölge yüz olduğundan insanların kendilerini iyi hissetmesine özgüven ve kalitesinin artmasına sebep olmaktadır. El iletişimde ilk temas yeri olduğundan ve yine görülen bir bölge olduğundan aynı olumlu-olumsuz etkiler yüzde olduğu gibi el içinde geçerlilik arz eder. Genital bölge lezyonları ise kişinin içe kapanmasına, yaşam kalitesinin düşmesine, karşı cinsle ilişkisinin bozulmasına sebep olabilmektedir. Saçlı deri lezyonları keza yine öyle….(Belli bir yaştan sonra saçlı deri değil de sadece deri olarak görülse de kafa  ).

 

Şükrü Çiftçi; Hocam ilimizde sağlıkçıların ne gibi sorunları var? Urfa sağlık hizmetlerinde yeterli midir?

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy;  -Dil sorunu (Mevcut hastaların çoğunun kendilerini ifade etmede zorluk çekmeleri). -Urfa’daki sosyal mekanların azlığı ve kiraların çok yüksek olması (Dışarıdan gelen doktorların mecburi hizmetlerini tamamlar tamamlamaz bir kuş misali tayin isteyerek buradan uçmalarına sebep olmakta bu durum). -Halkımızın Urfa’da görev yapan doktorlara olan güvensizliği (Muayene edilen hastaya her türlü gerekli müdahalede bulunulmasına rağmen hastaların çoğunun, Gaziantep, Adana gibi yerlere tekrar muayene olmaya gitmeleri gibi). -Doktorlara saygı ve sevginin eskiye göre azalmış olması. -Urfa nüfusuna oranla sağlık personeli ve sağlık tesisi sayısının yetersiz olması.

 

Şükrü Çiftçi; Hocam, müsaadeniz olursa özel bir iki soru sormak istiyorum size, merakımı mazur görün. Ne tür müzikler dinlersiniz?

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy;  Bu da soru mu? Şükrücüğüm…:) Tabi ki güzeli izler, iyiyi dinlerim. Ve güzeli dinlemek sevaptır. Yeterince günahkar bir kul olarak, güzel olan her müziği dinlerim.

 

Şükrü Çiftçi; Hangi takımı tutuyorsunuz?

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy;  Lacivert rengine doğuştan alerjim olduğundan sıkı bir GALATASARAY taraftarıyım. Tabi önemli olan kardeşlik… ( Laciverte karşı alerjim olduğu için cilt doktorluğunu seçtim desem. Kendi alerjimi kendim tedavi edeyim diye

 

Şükrü Çiftçi; Son olarak bizim hakkımızda söyleyecekleriniz nelerdir?

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy;  Bu genç yaşta Urfa’nın her türlü sorununa köşesinde eğilen ve bunun için çözüm yolları üretmeye çalışan, gerek tarihi (burası önemli, ne de olsa sen de bir Tarihçisin gerek sağlık, gerekse de eğitim gibi alanlarda çalışıp çabalayan senin gibi araştırmacı genç dostlarımın artması memleketimiz için hayırlı olacaktır...(Hocamın isteği üzerine burayı yayınladım). Şükrü sana Cildiye’nin önemini anlatan bir şiirle veda edeyim bari.. -Birçoğunun gözünde basit bölüm Cildiye -Alınmalı özünde, yalnız ölüm ciddiye -Ama öyle mi, hayır, Cilt hastasını ayır -Şükrü çoğu stresten inan kafa sıyırır.

Not:sorularımıza bıkmadan, cevap veren Mustafa AKSOY hocama teşekkürü bir borç bilirim... Yaptığı latifeler uzun yıllar aklımdan silinmeyecektir…

Röportaj; Şükrü Çiftçi /www.balikligol.com 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com