Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem YPG kaybettiği mevzileri geri almaya çalışıyor

YPG kaybettiği mevzileri geri almaya çalışıyor

YPG, IŞİD'in kente ilk giriş yaptığı bölgeden Kobani'yi geri almaya çalışıyor.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2014 Cuma 13:18
YPG kaybettiği mevzileri geri almaya çalışıyor

IŞİD ile YPG arasında Suriye’nin Kobani kentinde yaşanan çatışmalar iki ayı geride bırakırken taraflar ilerleme sağlamak için stratejik hamleler yapıyor.

Peşmerge ve ÖSO’ya ait bir grubun Kobani’ye geçmesiyle IŞİD’in ilerlemesinin durduğu belirtiliyor. Peşmerge’nin ağır silahlarıyla kentin güneybatısında IŞİD’e karşı üstünlük elde ettiği ifade edilirken YPG’nin özellikle Kobani’nin güney bölgesindeki Mıştenur Tepesi üzerinden IŞİD’i kuşatma altına almaya çalıştığı iddia edildi.

Koalisyon uçaklarının dün belli aralıklarla kentin güney bölgesindeki IŞİD mevzilerini bombalaması da bu iddiayı doğruluyor. Mıştenur Tepesi’nin yüksek olması söz konusu tepeye hâkim tarafa üstünlük sağlıyor. Bu nedenle bu doğu bölgesini IŞİD’e bırakmak zorunda kalan YPG’nin yeni bir hamleyle terk ettiği bölgeyi almayı hedeflediği ileri sürüldü.

Peşmerge’nin kentin içerisindeki IŞİD mevzilerine hemen hemen hiç havan topu atmaması ise Peşmerge güçlerinin kentin güney bölgesindeki köylerde bulunan IŞİD mevzilerine yöneldiği ihtimalini güçlendiriyor.

Dün kentin güneyinde Miştenur Tepesi’nin arka bölgelerinde siyah dumanların yükselmesi dikkat çekti.

Özellikle PKK’ye yakın medyada Miştenur Tepesi’nin YPG’nin eline geçtiğinin günler öncesinden işlenmesi buna bir hazırlık gibi görülüyor. Oysa ulaştığımız bazı yerel kaynaklar Miştenur Tepesi’nin hala IŞİD’in elinde olduğunu belirtiyor.

Hatırlanacağı üzere, IŞİD, Kobani’ye özellikle Mıştenur Tepesi bölgesinden saldırı düzenlemiş ve kentin iç taraflarına doğru ilerlemişti. (İLKHA)
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Suriyeli genci dövüp bunu paylaştı-Tepkiler çığ gibi büyüdü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com