Advert
Advert
Advert

Yöresel Yemek Yarışması

Yöresel Yemek Yarışması
Yöresel Yemek Yarışması

Şanlıurfa Belediyesi Kadın ve Çocuk Koordinasyon Merkezi, Urfa’ya özgü yöresel yemeklerin tanıtımı amacıyla ödüllü bir yemek yarışması düzenledi. Yarışmada hünerlerini sergileyen Urfalı bayanlar, Şanlıurfa Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

İçli köfte, sarma, ağzı açık, ağzı yumuk, lebeni vb. yöresel yemeklerin yarıştığı yarışmanın yanı sıra onurlarına düzenlenen sıra gününde gönüllerince eğlenen Urfalı bayanlar, Şanlıurfa Belediyesi Sıra Gecesi Topluluğunun seslendirdiği türküler eşliğinde halay çektiler.

İşadamı Bekir Yaşar’ın katkılarıyla Şehitlik Çamlık’ta düzenlenen yemek yarışmasında toplam 19 bayan birinci olmak için yarıştı. Yarışmaya katılan bayanların büyük bir titizlikle hazırladığı yemeklerin teker teker tadına bakan jüri üyelerinin derecelendirme sırasında zor anlar yaşadığı gözlendi.

Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi Başkanı Şeref Nur Alpan’ın başkanlığını yaptığı jüride önemli isimler yer aldı.

Yarışmaya İstanbul’dan davet edilen Saime Nimetoğlu, Şanlıurfa Belediyesi Sosyal Yardım Birim Sorumlusu İbrahim Akbaş, İşadamı Bekir Yaşar ve Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Al’ın Eşi Filiz Al’ın yer aldığı jüri, yarışmacıları 40 puan üzerinden değerlendirdi.

Yarışmada derece girenlerin isimlerini açıklamadan önce kısa bir konuşma yapan Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi Başkanı Şeref Nur Alpan, jüri olarak derecelendirme yaparken çok zorlandıklarını, tüm yemeklerin gerçekten lezzetli olduklarını belirterek yarışmaya katılan tüm bayanları gönüllerde birinci seçtiklerini söyledi.

Değerlendirme sonucunda İffet Acet “İçli Köfte” yemeğiyle 32 puan alarak birinci oldu. Başak Yener 31 puan aldığı “Lebeni” ile ikinci, Fikriye Yılmayan ise 28 puan topladığı “Peynirli Semsek” yemeğiyle üçüncü oldu.

Yarışmada dereceye giren bayanların ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı M.Fevzi Yücetepe, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Eşi Gül Fakıbaba, Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi’nin Eşi Sema Çiftçi, Şanlıurfa Belediyesi Kadın ve Çocuk Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Nihal Atilla ve diğer davetliler verdi.

Dereceye giren 3 yarışmacıya ve diğer yarışmacı bayanlara, Şanlıurfa Belediyesi tarafından içersinde yemek seti ve sürpriz hediyelerin yer aldığı paketler verildi.

Ev hanımlarının ve mikro kredi üyesi bayanların yoğun ilgi gösterdiği yarışmanın ardından Jüri üyeleri yarışmaya katılanlarla birlikte halay çektiler.

Ayrıca yemek yarışmasının düzenlenmesinde büyük emekleri olan İşadamı Bekir Yaşar’a katkılarından dolayı Şanlıurfa Belediyesi’nce bir şükran plaketi verildi. Bekir Yaşar’a plaketini Başkan Yardımcısı M.Fevzi Yücetepe takdim etti.

Şanlıurfa Belediyesi olarak sadece fiziki belediyecilik değil sosyal belediyecilik alanında da önemli hizmetler yaptıklarını vurgulayan Belediye Başkan Yardımcısı Yücetepe, Şanlıurfa’yı çağdaş bir şehir haline getirmek için büyük uğraşlar verdiklerini söyledi.

Yücetepe, “Belediyemizin stratejik planında Urfalı kadınlarımız daima ön planda yer almıştır. Buna bağlı olarak birçok mahallede hizmete açtığımız Kadın Destek Merkezlerimiz ve El Sanatları Merkezleri kadınlarımızın toplumdaki sosyal statülerini iyileştirme alanında önemli hizmetler yapmaktadır. Bu merkezlerin sayıca artırılması için elimizden geleni yapıyoruz. Urfalı kadınlarımızın merkezlerimize gelerek kendilerini geliştirmeleri konusunda büyük emekleri olan Belediye Başkanımız Fakıbaba ve Eşi Gül Fakıbaba ile ekibine gösterdikleri mücadele adına teşekkür ediyorum. Yemeklerin tadına bakma imkânım olmadı ama ben inanıyorum jüri üyeleri en lezzetli yemekleri belirlemişlerdir” dedi.

Yarışmada 18. (Sondan Birinci) olan Emine Aslan aldığı derecenin önemli olmadığını önemli olan şeyin böyle bir organizasyonda yarışmak olduğunu söyledi.       

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı