Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Yollardaki kasislerden dolayı belediyeler davalık oluyor

Yollardaki kasislerden dolayı belediyeler davalık oluyor

Cadde ve sokaklarda araçların hızını kesmek amacıyla yapılan kasisler, dava konusu oluyor. Standartlara uymayan ve gelişigüzel yapılmış kasisler için araç sahipleri belediyelere tazminat davası açabilecek.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2014 Cuma 10:39
Yollardaki kasislerden dolayı belediyeler davalık oluyor

Avrupa Birliği ve TSE kriterlerine, Ulaştırma Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün uyarılarına rağmen belediyeler gelişigüzel kasisler yapmaya ve yapılmasına müsaade etmeye devam ediyor. İşlevi, araçların hızını yavaşlatmak ve trafik güvenliğini sağlayabilmek olan kasisler, kriterlere uygun olmadığında sorunlar yaşanabiliyor.

Rastgele yapılan kasislerin araçlara verdiği zararlar ile ilgili yapılan araştımada, ilk gözlemlere göre araçların süspansiyon sistemlerinin arızalanmalsı, sert vuruntulardan kaynaklanan alt takım, ön düzen, jant ve lastikler ile araç gövdesi üzerinde ciddi arızalar oluştuğu tespit edildi.

Araç Sahipleri Dava Açabilir!

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Avukat Kazma, belirlenen ölçü ve standartlarda yapılmamış kasisler ile ilgili, Ulaştırma Bakanlığı’nın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belediyelere defalarca uyarıda bulunduğunu, ancak uygulamalarda bir değişiklik olmadığını, kasislerin hiçbir önlem alınmadan, istenildiği yere, istenildiği sıklıkta yapılamayacağını belirterek, “Tüm kasislerin yol kaplaması ile aynı malzemeden yapılması, geceleri de görülebilecek şekilde renkli olarak boyanması gerekiyor. Ayrıca araçların dingil mesafeleri ile yolun yüksekliği göz önüne alınarak yüksekliklerinin 7,5 ila 10 cm arasında olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 Kasis yerine ‘Elektronik Denetleme Sistemi’

Yapılan kasislerin standartlara uygun olarak yapılmasının önemine değinen Avukat Kazma, gelişmiş ülkelerde kasis kullanımının tamamen ortadan kalktığını hatırlatarak, Elektronik Denetleme Sistemlerinin (EDS) yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayarak standartlara uygun kasislerin taşıması gereken özellikleri şu şekilde açıkladı:

 Uygun Kasis Nasıl Olmalı?

- Yol kaplaması ile aynı malzemeden yapılmalıdır,

- Geceleri de görülebilecek şekilde boyanmalıdır,

- Kasis öncesinde ve sonrasında uyarı levhaları bulunmalıdır,

- Yolun belirli aralıklarına standartlara, uygun olan sıklıkta yerleştirilmesi ve tümseklerin en ebatlarının belirlenen standartlara uygun olarak inşa edilmesi gerekir,

- Yüksekliği 7,5 ila 10 cm arasında olmalıdır. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şehit Muhammet Fatih Safitürk'ün ismi Akçakale’de yaşayacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com