Advert
Advert
Advert

YÖK Başkanı Özcandan açıklama

YÖK Başkanı Özcandan açıklama
YÖK Başkanı Özcandan açıklama

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkunun oğlu Enes Coşkunun, Fatma Yılmaz ile hayatını birleştirdiği nikah törenine katılmak üzere Gaziantepe gelen Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Özcan, KPSSde iptal edilen eğitim bilimleri sınavı sonrası ataması askıda kalan öğretmenlerin en geç 3-4 hafta içerisinde görevlerine başlayabileceklerini söyledi.

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERE MÜJDE

Özcan, KPSS sadece eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini, bunun için çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, İptal edilen sınav sadece öğretmenleri ilgilendiren bir sınav. Diğer meslek gruplarında sınava girenlerin tayinleri her an yapılabilir. Öğretmenlerimiz için sanıyorum bir ay içerisinde imtihanları yapılır. Biz bunları ilgili mercilere ulaştırmaya çalışıyoruz. Sanırım onlarda yapılacak sınavın ardından 3 haftalık yada 1 haftalık süre içerisinde işlerine başlamış olacaklar dedi.

YAŞAM BOYU EĞİTİM İLE HERKESE LİSANS HAKKI

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, yaşam boyu eğitim konusunda çalışmaların devam ettiğini ve bu konuda iki plan uyguladıklarını belirterek, Bunlardan birincisi 2 yıllık okullardan mezun olan öğrencilerimize yurt dışında iş tabanlı eğitim denilen bir eğitim var. O öğrencilere eğitim yoluyla kredi kazandırarak bu kredilerinde lisans derecesi almaya yettiği zaman onlara lisans diploması vermek. Bu olay yurt dışında örneğin İngilterede 2 bin yılından beri uygulanan bir sistem. Aynı zamanda ABDde de uygulanıyor. Bu eğitimlerden mezun olan insanlar dört yıllık okullardan mezun olmuş gibi diploma alıyorlar. Böylece işgücünün nitelikleri yükseltilmiş oluyor. Sadece özlük haklarında bir iyileştirme söz konusu değil.Bizim asıl amaçladığımız şey, çalıştığı için okuldan uzak kalmış insanların tekrar akademik dünyaya getirip onların bilgi eksikliklerini tamamlayarak işgücü kalitesini artırmak. Onu yapmaya çalışıyoruz. Bunu yapmaya birkaç Üniversitemiz başladı. ODTÜ ve Sakarya Üniversitesinde bu program uygulanıyor dedi.

Programın farklı şekillerde şu anda uygulandığını dile getiren Özcan yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: Biz başka şekillerde zaten bunu yapıyoruz. Yani 2+2 veya 3+1 lisans tamamlama program gibi. Mesela, hemşireler için yaptık, çokta başarılı gidiyor. Türkiyede sayıları 40 bini bulan çeşitli nitelikteki hemşiremiz var. Onlar bugünlerde böyle bir eğitimden geçiyorlar. Hem de bunu uzaktan eğitim metoduyla yapıyoruz. Bu arkadaşlarımız işlerinden uzak kalmadan okula da gitmiyorlar. Evlerinde veya işyerlerinde hazırladıkları derslerle programa katılarak bu tamamlama işini yapıyorlar. O da çok yararlı bir şey. Yani hayat boyu öğrenme denen şey bu esasında. Hayatın herhangi bir anında elde ettiğiniz eğitimin bir dereceye dönük olmasıdır. O istikamette insanlar çalışır ve devamlı olarak eğitimlerini sürdürür ve bir şeyler yaparlarsa bizde onlara kredi verip hak ettikleri dereceleri almalarını sağlayacağız

AHT


Etiketler:  YÖK Öğretmen Atama 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!