Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Yılbaşına özel kutlama Müslümanların kültüründe yoktur"

"Yılbaşına özel kutlama Müslümanların kültüründe yoktur"

Yılbaşı kutlamalarına tepki gösteren Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen, bu tür uygulamaların Müslümanların kültüründe olmadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 14:28

Yılbaşı kutlamaları nedeniyle alış veriş merkezlerinde, iş yerlerinde ve evlerde süslemelerin yapılmasına tepki gösteren Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen, ‘Noel Baba’ figürünün, yılbaşı gecesinde hindi etinin tüketilmesi ve özel eğlencelerin tertip edilmesinin Müslümanların kültüründe olmadığını vurguladı.

Yılbaşının Müslümanlar için hayatlarından bir yılın daha bitmesinin dışında başka hiçbir şey ifade etmediğini belirten İl Müftüsü İşliyen, bu tür yanlışlara girilmesini haram olarak tanımladı.

İşliyen, yılbaşında ‘Noel Baba’ figürünün İslami bir figür olmadığını belirterek, “Bu günde kutlama amaçlı olarak Müslümanlar alışverişler merkezlerinde, dükkânlarında, evlerinde asla bulunmaması gerekir. Ayrıca yılbaşına özel çam ağacının süslenmesi de uygun değildir. Müslüman bu tür şeylere fevkalade dikkat etmesi gerekir. Peygamber Efendimiz ‘kim bir kavme benzerse onlardandır’ uyarısını değerlendirdiğimizde Müslümanların bu tür yanlışlara düşmesi haram olarak değerlendirilmektedir.” dedi.

Özellikle hindilerin yılbaşına denk getirilerek yenilmesinin yine caiz olmayan davranışlardan olduğunun altını çizen İşliyen, “Hindi eti helaldir. Diğer hayvanlarda olduğu gibi başka zamanlarda kesilebilir, yenilebilir ama özellikle yılbaşına denk göstermeye çalışmak gayri İslami bir davranıştır. Müslümanların bunlardan fevkalade uzak durması, Müslümanlar olarak, ‘Ya Rab benim için takdir ettiğin sürenin sonuna birazcık yaklaştık’ diye ahirete olan hazırlığını artırmaya çaba ve gayret göstermemiz gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi. (Emrah Deniz, M. Sıddık Bilge- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com