Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Yılbaşı sadece bir takvim değişiminden ibarettir'

'Yılbaşı sadece bir takvim değişiminden ibarettir'

Yılbaşının sadece bir takvim değişiminden ibaret olduğunu vurgulayan Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, yılbaşı gecesinde inancımıza uymayan kutlamalardan uzak durulması uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2015 Çarşamba 13:56
'Yılbaşı sadece bir takvim değişiminden ibarettir'

Müslümanlar arasında yaygınlaştırılan yılbaşı kutlamalarının İslam dini ile hiçbir alakasının olmadığını söyleyen Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, yılbaşının sadece bir takvim değişimi olduğunu, Müslümanların yılbaşı günü kutlaması diye özel bir gününün olmadığını vurguladı.

Yılbaşının bir Hristiyan geleneği olduğunu belirten Çelik, “Yılbaşı biz Müslümanlar için sadece takvim değişimidir. Yılbaşının içeriği bize ait değildir. Hz İsa’nın doğumu diye tabir ettikleri yılın dönümünü Hristiyanlar kutluyorlar. Müslümanların yılbaşı kutlaması diye bir kutlaması yoktur.” diyerek Müslümanların bu kutlamalardan kaçınması gerektiğini dile getirdi.

“Eksilen takvim yaprakları bizim de ömrümüzün eksildiğini hatırlatıyor”

Müslümanların yılbaşı anlayışının nasıl olması gerektiğini açıklayan Çelik, “Miladi Takvime göre geldiğimiz şu günlerin sonuna geldik. Yeni bir Miladi yıla geçeceğiz. Masadaki, duvardaki takvimimizin yaprakları birer birer azaldı. Bu bize şunu gösteriyor, geçen bir gün ömürden geçiyor. Aslında aklıselim olan her bir Müslüman bunun hesabını yapmalıdır. Eksilen takvim yaprakları bizim de ömrümüzün eksildiğini hatırlatıyor. Bu anlamda biz bir yılı nasıl geçirdik? Bir yılda ne yapabildik? Bir yılda neler yaptık, neler yapamadık? Bunun bir muhasebesini yapmamız lazım. Ömrümüzden bir yılın daha gittiğini bilecek ve bu şekilde ömür muhasebesi yapmamız gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Yılbaşı gününün bizim için diğer günlerden bir farkı yoktur”

“Bizim gündemimizde yılbaşı yoktur” diyen Çelik, “Bundan dolayı Müslümanların bunu konuşması bile doğru değil. Yılbaşı ve yılbaşı kutlamalarının gündeme getirilmesini uygun bulmuyoruz. Müslümanlar sadece ömür muhasebelerini yapmalıdır. Yılbaşı gününün bizim için diğer günlerden bir farkı yoktur. Bizler yılbaşına bu nazarla bakıyoruz ve böyle bakmalıyız.” şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

227 hakim ve savcının ihraç edildi-İşte ihraç edilenlerin isim listesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com