Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Yılbaşı kapitalizmin insanları sömürme projesidir"

"Yılbaşı kapitalizmin insanları sömürme projesidir"

​Yılbaşı kutlamalarının İslam'da yerinin olmadığını söyleyen Adıyaman il Müftü Yardımcısı Musa Çetin, bu tür etkinlik ve kutlamaların, kapitalizmin insanları sömürme projesi olduğuna dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı 16:04

Müslümanlar arasında yaygınlaştırılan yılbaşı kutlamalarının egemen kültürlerin ve batı medeniyetinin dayatmasından ibarettir olduğunu söyleyen Adıyaman il Müftü Yardımcısı Musa Çetin, bu gibi etkinliklerin dinimizde yerinin olmadığını ifade etti.

Müslümanların, yılbaşı ve milli piyango gibi şeylerden korunması gerektiğini söyleyen Çetin, “Yılbaşını, Noel ve Hıristiyan geleneğine göre kutlamanın İslam’da yeri yoktur. Bizim kültürümüz ile de uzaktan yakından alakası yoktur. Bu, kapitalizmin insanları sömürme, kendi ekonomilerini canlandırma ve kalkındırma projesidir. Onların kültüründe 24 Aralık ve 25 Aralık Doğu kilisesi ve Batı kilisesi gibi etkinlikler var. Müslümanlar arasına yaygınlaştırılan 1 Ocak yılbaşı kutlamaları ise egemen kültürlerin ve batı medeniyetinin dayatmasından ibarettir.” dedi.

Bu gibi etkinliklerin İslam âleminde yaygınlaşması halinde İslam âleminin gerileme ve batıya özenme hastalığına yakalanacağını aktaran Çetin, “Müslümanlar da yılbaşı gecelerini tefekkür ve nefis muhasebesi yerine, hindi kesme ve eğlenceler ile geçirirlerse bu bir kavme benzemek demektir.” ifadelerini kullandı.

“Milli Piyango toplumda büyük yıkımların oluşumuna yol açar”

Milli Piyangonun haram olduğunu hatırlatan Çetin, “Dinimizde gayri meşru her türlü kazanç haramdır.  Milli Piyango toplumsal yıkımı büyük olan, toplumda ve kişi üzerinde büyük yıkımlara neden olan bir olgudur. Müslümanların, bu gibi kumar ve gayri meşru kazançlardan uzak durmaları lazımdır ve unutulmamalıdır ki gayri meşru şekilde Milli Piyango ile benzeri kazançlar ve oyunlarla elde edilen paralar kimseye bir hayır getirmemiştir. Nitekim istatistiki verilere göre çoğu ikramiye sahibi eşini, çocuklarını ailesini terk etmiş. Hatta son olarak intihar ile sonuçlanan gayri meşru yaşantıların içine düşmüş olanlar da var. Toplumumuzda büyük yıkımlara ve ahlaki çöküntülere neden olan bu gibi oyunlar ve kazançların devletimiz tarafından da bir an evvel önüne geçilmesi ve bir çare bulunmasını talep ediyoruz.” diye konuştu

"Bir yıl daha yaşlandık diye sevinilir mi?"

Çiftçi, “İnsanlar yılbaşı günü çok mutlu oluyorlar ve bol bol eğleniyorlar. Oysa yılbaşı gecesi, hayatlarından bir yıl daha gidiyor. Bunu nasıl görmüyorlar anlamıyorum. Bir insan hiç, ‘Ben bir yıl daha yaşlandım’ diye sevinir mi? Ama seviniyor işte. Toplumda böyle bir durum söz konusu.” diye belirtti.

Müftü Akın, insanların, yeni yılı kutlamak yerine geçmiş bir yılın muhasebesini yapması gerektiğini de sözlerine ekledi. (Ömer Faruk Aydın- İLKHA )

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da mühimmat ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com