Reklamı Geç
Advert
Advert

Yetkilileri Duyarlı Olmaya Çağırıyoruz…

Yetkilileri Duyarlı Olmaya Çağırıyoruz…
Yetkilileri Duyarlı Olmaya Çağırıyoruz…

konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Şanlıurfa Hukukçular Derneği Başkanı Av. Ömer Avcı,"Suçluyu kazıyın altından insan çıkar" şeklindeki sözlerin sarf edilmek durumunda kaldığı Ülkemizde; ilimizde yaşanan son cezaevi olaylarında otoritenin hatalı davrandığını düşünmekteyiz.

Avcı Açıklamasında; Cezaevindeki tutuklu ve mahkûmların "isyan" diye ifade edilen şekilde davranış sergilemelerinin nedenlerinin araştırılması ve buna göre önlemlerin alınması gerekmektedir. Mahkûmların cezaları ne olursa olsun, kanun ve kurallar çerçevesinde infaz edilmeli, nasıl ki yargılamada belirli İnsan Hakları kurallarına riayet etme zorunluluğu göz önünde tutuluyorsa, infazda da aynı düzenlemelere riayet edilmelidir.

İnfaz koşullarının iyileştirilmesi, mahkûm ve tutuklukluların resosyalizasyonu konularında gerekli önlemlerin alınması ve düzenlemelerin yapılması elzemdir.

Bu kurallara uyulmadığında mahkûm ve tutukluların hak aramak için bazı girişimlerde bulunması olası ve doğal bir sonuçtur. Nitekim  Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevinde cezası infaz edilen geçtiğimiz perşembe günü kaldığı müşahede koğuşunda kendisini yakarak intihar etmek isteyen 20 yaşındaki Erkan Gümüştaş'ın ölüm ile sonuçlanan ve neticesinde gelişen isyanda da olduğu gibi, mahkûmlar tarafından belirli ihmaller ve yaşananlar dile getirilmek istenmiştir.

Şanlıurfa Hukukçular Derneği (ŞHD) olarak, yaşanan haksızlıkların neticesinde genç Erkan'ın ölümü ve akabinde gelişen olaylar için derhal gerekli soruşturmanın yapılmasını talep ediyor, bizimle birlikte tüm sivil toplum örgütlerini olayın takipçisi olmaya çağırıyoruz.

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi