Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Yeşil zeytin satarak 2 aileye bakıyor

Yeşil zeytin satarak 2 aileye bakıyor

Batman'ın Ulucami sokağında sofralık yeşil zeytin satan yaşlı adam, 2 ailenin geçimini bu şekilde sağlıyor.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2014 Çarşamba 09:35
Yeşil zeytin satarak 2 aileye bakıyor

BATMAN - Batman’da kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve farklı şekillerde tüketilebilen sofralık yeşil zeytin satarak kendi ve oğlunun ailesine bakan Çollu Çoltu (61), sattığı zeytinleri özellikle Mardin’in Zınar köyü ve Mersin’den getiriyor.

10 yıldır Ulucami sokağında yeşil zeytin sattığını ifade eden Çoltu,  zeytinin kilo fiyatının 4-5 TL arasında olduğunu ve günde 500-800 kilogram sattığını söyledi.

Çoltu, “Batmanlılar yeşil zeytini seviyor. Zeytinlerimizin yüzde 90’ını Mardin’in Zınar (Cevizpınar) köyünden, yüzde 10’nu ise Mersin ve çeşitli illerden getirip Batman’da satıyorum. Kilosunu çeşidine göre 4 ile 5 TL arasında satıyorum. Ayrıca yüzde 100 doğal olarak su ve tuzdan yaptığımız el kırması dediğimiz zeytinleri de biz yapıp, satıyoruz.” şeklinde konuştu.

Zeytinden anlamayanların da zeytin sattığını ifade eden Çoltu, “Bu işten anlamayan bazı kişiler, zeytinleri alıp sadece satmayı düşünüyor. Zeytinde bazı cinsler vardır, yaparken bozulur. O yüzden birçok kişiye bozulan zeytinleri satıyorlar. Bu zeytinler el kırması için suya koyulduğu zaman bakıyorsunuz hamurlaşıp çöpe atılıyor.  Bu tür zeytinden anlamayan kişiler, çok iyi olmayan sofralık zeytinleri Batman’a getirip satıyorlar. Batman halkı bilmediği için zeytinden anlamayan kişiler tarafından kendilerine çöpe atılacak zeytinler veriliyor.” diyerek vatandaşları uyardı. (Veysi Rüzgar-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Suruç'da Alt Yapı Çalışmaları Devam Ediyor-GÖRÜNTÜLÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com