Reklamı Geç
Advert
Advert

Yerli otomobil geliyor

Erdoğan'ın aradığı Türk malı otomobili TOFAŞ üretecek. Bursa'da 2015'te üretilecek 70 bin yerli aracın, 25 bini dünyaya satılacak

Yerli otomobil geliyor
Yerli otomobil geliyor

 

Tofaş, yarım milyar doları aşan yatırımla yeni otomobil üretecek. Türk mühendislerintasarlayacağı ve patent hakları Tofaş'a ait B sedan araç, 2015 yılında yollara çıkacak.

Türk otomotiv sektöründen yeni yatırım müjdesi geldi. Türk mühendisler tarafından tasarlanacak ve fikri mülkiyet hakları tamamen ülkemize ait olacak yerli otomobil için düğmeye basıldı.

VİAGGİO MODELİ OLACAK

Tofaş, Bursa fabrikasına yapacağı 520 milyon dolar yatırımla yeni bir yerli otomobil daha üretecek. Araç için teşvik başvurusunda bulunmaya hazırlanan şirket, projeye bu yıl startverecek. B sedan sınıfında yer alacak aracın üretimine 2015 yılının ikinci yarısında başlanacak.Otomobil 2015'in son çeyreğinde yollara çıkacak. Yerli modelde Çin'de üretilen Viaggiomodelinin platformu kullanılacak.

580 bin adet üretecek

Tofaş, yeni otomobilden yılda yaklaşık 70 bin adet üretmeyi planlıyor. Yerli otomobilde ağırlık iç pazara verilecek. Yeni araçtan Türkiye'de yılda 45 bin adet satılması öngörülüyor. Üretimin üçte biri yani 25 bin adedi de dünya pazarlarına ihraç edilecek. Tofaş, yeni otomobilden 2015-2023yılları arasında toplam 580 bin adet üretmeyi hedefliyor.

İki projeye 900 milyon $

Albea ve Palio modellerinin ömrü sona erdikten sonra sadece Linea ile binek otoda üretim yapan Tofaş, yeni projeyle bu boşluğu dolduracak. Şirket, yeni otomobille Doblo, Minicargo (FiatFiorino-Citroen Nemo-Peugeot Bipper) ve Linea modelleriyle 255 bin adet seviyesinde olan üretimini 300 binlerin üzerine yükseltecek. Bursa tesisi yıllık 400 bin adetlik kapasitesinizorlayacak. Yeni Doblo'yla beraber Tofaş'ın toplam yatırımı 900 milyon doları bulacak.

İkinci yerli model için Fiat'tan onay bekliyor

Tofaş CEO'su Kamil Başaran Şubat ayında yaptığı açıklamada, şirketin patent haklarına sahip olacağı ve 2015 yılı sonunda piyasaya çıkabilecek biri B sınıfında sedan, diğeri C segmentiolmak üzere 2 yeni yerli model üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Başaran, iki yeni projenin nihai onay süreçlerinin Temmuz ayında tamamlanmasınıbeklediklerini kaydederek, şunları söylemişti:

"Projelerin tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş'a ait olacak. Tofaş'ın binek otomobilde Lineaile etkin bir oyuncu olarak yoluna devam etmesini istiyoruz. İki binek otomobilin tasarım vemodelleme çalışmalarına Ar-Ge merkezimiz başladı. İki modelin üretimiyle binek otomobildeiddiamızı artarak sürdüreceğiz."

B sedan modelden sonra, yeni otomobil için İtalyan ortak Fiat'ın onayı bekleniyor.

Bu yıl 270 bin araç satacak

Tofaş, bu yıl ihracat ve iç pazar dahil toplam 270 bin adet araç satımayı hedefliyor. Şirket, 255 bin adetlik üretime ulaşmayı planlarken, bu rakamın 160 bin adetten fazlasını 80'den fazla ülkeye ihraç edecek. (Vatan)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nurettin GÜN     2015-05-17 Atkadaşlar 2015 te çıkacak olan fiat viaggio araba arkadan çekişli olursa ayni BMV gibi mükemmel bir araba olurdu hoşcakalın.
ÖMER HALICI     2014-11-13 İNŞAALLAH MERAKLA BEKLENİYOR ÜLKEMİZ GEÇ BİLE KALDI
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar