Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Yerel siyasette kadın medya

Yerel siyasette kadın medya

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2010 Pazar 11:12
Yerel siyasette kadın medya

Projesi Kapsamında Şanlıurfa'da Yerel Medya Atölye Çalışması Düzenlendi

El Ruha Otelde düzenlenen çalıştaya Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, GAP Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Kapaklı, Birleşmiş Milletler Demokratik İletişim Müdürü Dr. Leyla Şen, köşe yazarları ile yerel ve ulusal medya temsilcileri katıldı. Toplantıya katılan Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa`daki başarılarda en fazla bayanları gördüğünü söyleyerek, " Bayanlar toplumun bana göre daha işin cinliklerini bilmeyen, daha müspet olaylarına bakan kesimlerdir` dedi. 

GAP Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Kapaklı ise, ` Birleşmiş Milletlerin Türkiye`de pilot il olarak seçtiği 5 kentten biri olan Şanlıurfa`ya böyle bir teklif geldiğinde hizmet içi eğitimin önemine de büyük önem gösteren GAP Gazeteciler Cemiyeti böyle bir faaliyete ev sahipliği yapmaya karar verdi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı özellikle Türkiye`de yeni başlayan `Siyasette Kadının Yeri` ve `Karar Almada Kadının Rolü`nün attırılmasında medyanın bakış açısını değiştirmek ve medyayı bu işte ortak kılmak için bir faaliyet düzenliyor. Bugünkü atölye çalışmamızda Şanlıurfa`da görev yapan tüm gazeteci arkadaşlarımız 5-6 saatlikte olsa bir atölye çalışması, yerel eğitimin ve yerel medyanın kadının siyasete katılımı ile karar almadaki önemini ortaya koyacak bir faaliyet içerisinde olacak" şeklinde konuştu. 

Birleşmiş Milletler Demokratik İletişim Müdürü Dr. Leyla Şen ise, bu toplantıların Adana, Eskişehir, İzmir, Şanlıurfa ve Trabzon illerinde yürütmekte olduğunu ifade ederek, `Kadınların Yerel Siyaset ve Karar Almaya Katılımının Artırılması projesinin bir parçasıdır. Medya atölye çalışması, UNDP`nin kadının yerel siyasete ve karar almaya katılımı için gösterdiği çabalar kapsamında, yerel medya temsilcileri tarafından kilit cinsiyet kavramlarının ve konularının anlaşılmasına olanak tanıyacak bir kapasite oluşturmayı amaçlamaktadır. Atölye çalışması, yerel medya temsilcilerinin yerel haberleri toplumsal cinsiyet perspektifinden analiz etmeleri ve kadının siyasete katılımını haber niteliği taşıyan bir konu olarak değerlendirmeleri yönünde yeteneklerini geliştirecektir. Atölye çalışması, takiben yakın bir tarihte de İstanbul`da gerçekleştirilecek 2 günlük bir uygulamalı çalışma programı ile tamamlanacaktır. Uygulamalı çalışma programı beş hedef ilden gelecek olan 5`er yerel medya temsilcisini kapsayacak olup, söz konusu buluşma haber muhabirliğinde toplumsal cinsiyet bilgisini ve toplumsal cinsiyet duyarlılığı ilkelerinin uygulanmasını daha da güçlendirecektir. UNDP bu buluşmanın tüm konaklama ve ulaşım masraflarını karşılayacaktır` şeklinde konuştu.  Toplantı yerel medya atölye çalışmasıyla sona erdi.

Cengiz Cengiz / Sembol

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com