Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Yerel basında yeni dönem

Yerel basında yeni dönem

Şanlıurfa'da yerel basın alanında BİK'nun öngördüğü yeni kriterler devrede..

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2013 Salı 11:22
Yerel basında yeni dönem

Şanlıurfa yerel basını, Basın İlan Kurumu (BİK)'nun öngördüğü yeni kriterlere göre çıkmaya başladı.. Basın İlan Kurumu'nun geçen yıl Şanlıurfa'da şube açmasıyla başlayan 1 yıllık uyum süreci 15 Temmuz 2013 tarihi itibariyle sona erdi.
BİK'in Şanlıurfa'da şube açmasına kadar, Valiliğin aracılık ve denetiminde şekillenen yerel basın, 2012 Temmuz'undan sonra Vilayetle göbek bağını kesmişti. Bu tarihten sonra BİK şubesinin gözetiminde yayın çalışmalarını şekillendiren yerel gazetelere; kadro, traj ve sayfa sayısı başta olmak üzere daha kaliteli ve güçlü gazeteler oluşturmaları için 1 yıllık uyum süresi tanınmıştı.
Uzun yıllar başıboş kalan yerel basında, yaşanan gazete enflasyonu dolayısıyla ciddi bir itibar ve etkinlik erozyonu oluştu.
BİK'in Türkiye genelinde teşvik ettiği gazetelerin birleşerek itibar ve etkinliğini arttırma çalışmaları doğrultusunda geçtiğimiz 1 yıllık süre zarfında Şanlıurfa'da da bir adım atıldı. BİK'in teşvikiyle bir araya gelen yerel gazeteler, havuz sistemi oluşturarak yerel gazete sayısını 22'den 16'ya düşürdüler. Bu adımdan sonra gazete sayısını azaltmaya yönelik girişimlerden sonuç alınamadı.
Sona eren bir yıllık uyum sürecini değerlendiren gazeteciler, "yetmez ama evet" dediler.
Bir yıllık uyum süreci sonunda BİK'in şube açması ve teşviği ile Urfa yerel basınında birçok gazetenin hem içerik hem de traj alanında gözle görülür bir seviye katetttiğini belirterek "Yerel basındaki başıboşluk bu dönemde son buldu. BİK yetkililerinin uyarı ve teşvikleri gözle görülür sonuçlar verdi. Birçok gazetemiz bir yıl öncesine göre daha okunabilir halde. İyi kötü kendileri haber üretmeye, trajlarını yükseltmeye başladılar. Abone ve reklam çalışalarında önemli mesafeler alındı. 5-6 gazetemiz bu alanlarda kendi aralarında güzel bir yarışa giriştiler. Uyum süreci içerisinde trajını ikiye katlayan, içeriğini - kadrosunu güçlendirip güzelleştirenler gazeteler var. BİK'in Urfa'da şube açması bu anlamda moral ve motivasyon kaynağı oldu" dediler.
Aynı dönem içerisinde BİK'ten daha etkin bir denetim beklediklerini de belirten yerel basın mensupları "BİK yerel basına bakarken genellemeden vazgeçmeli. Yerel basın alanındaki bütün zorluk ve sıkıntılara rağmen bu işin hakkını vermeye çalışan kurumlarla, bu alanı istismar edenleri ayırt etmeli. Bunun için de denetim sistemini daha etkin hale getirmeli. BİK'in denetim konusundaki yetersizliği, istismar ve haksızlıkların devamına yol açarken diğer yandan da gazetelerin sırtlarında taşıdıkları kamburun büyümesine sebep oluyor" diyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

AA Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Öymez: Dünyanın her tarafına ulaşmak istiyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com