Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Yeni vekiller yarın yemin edecekler

Yeni vekiller yarın yemin edecekler

TBMM, yarın yeni vekillerin yemin etmesi için toplanacak. Yeminle başlayacak maraton yeni TBMM başkanının seçilmesiyle devam edecek.

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2015 Pazartesi 10:37
Yeni vekiller yarın yemin edecekler


7 Haziran'da yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde seçilen vekiller yarın yemin edecek. En yaşlı milletvekili olan 77 yaşındaki CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın geçici başkanlığında toplanacak TBMM'de yeminden sonra yeni başkanın seçileceği süreç başlayacak.

TBMM Genel Kurulu'nda ilk birleşimi yönetecek olan Baykal'ın yemin etmesinin ardından diğer milletvekillerinin yeminine geçilecek. 550 vekilin yemin edeceği törenin yaklaşık 10 saat sürmesi bekleniyor.

Yemin törenin ardından TBMM'nin 26. Başkanın seçileceği 10 günlük sürece geçilecek. İlk 5 günde adaylık başvuruları alınacak, ikinci 5 günde ise oylama turlarına geçilecek.

Meclis Başkanlığı'na aday olmak isteyen vekillerin, yarından başlayarak 27 Haziran Cumartesi saat 24.00'e kadar başvurularını TBMM Başkanlık Divanı'na yapmaları gerekiyor. Başvuruların tamamlanmasının ardından Başkanlık seçiminin ilk turu 28 Haziran Pazar günü yapılacak.

Gizli oyla yapılacak seçimde ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi olan 367, bu orana ulaşılamaması durumunda üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 sayısı aranacak. Üçüncü oylamada adaylardan biri 276'ya ulaşamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü tur oylama yapılacak ve en fazla oy alan aday başkan seçilecek.  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com