Advert
Advert
Advert

Yeni Tüketici Kanunu Cuma günü yürürlükte

Ticaret hayatında daha çok tüketicilerden yana devrim niteliğinde birçok değişikliği öngören Tüketici Kanunu Cuma günü yürürlüğe giriyor. Yeni kanunla tüketicilerin bir çok konuda mağduriyetleri giderilirken hak aramanın hızlandırılması sağlanıyor.

Yeni Tüketici Kanunu Cuma günü yürürlükte
Yeni Tüketici Kanunu Cuma günü yürürlükte

Tüketicilere AB standartlarında hakkını savunmanın yolunu açan kanunla alışverişlerde yaşanan anlaşmazlıklar daha hızlı çözülecek.Tüketici Kanununun içerdiği birçok yenilik arasında ayıplı mal ve hizmetlerde hak arama süresinin bir aydan 6 aya çıkarılması da var.  Vatandaşlar tuzak sözleşmelerle, aldatıcı ya da yanıltıcı reklamlarla kandırılamayacak.

Türkiye Tüketicileri Koruma ve Eğitim Vakfı Başkanı Bayram Kısıklı, konu ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada,  tüketicilere yeni kanunla ne gibi haklara kavuştuklarını anlatan kitapçıklar dağıtacaklarını belirterek,  “Şimdi tüketicinin hak aramasıyla ilgili yeni bir dönem başlıyor. Almanya'da, Fransa'da tüketicinin hakkı neyse Türkiye'de de aynısı oldu. Tüketicimiz henüz bilinçli değil. Tüketici kültürümüz artıkça biz de Almanya ve Fransa gibi AB ülkeleri seviyesine geleceğiz." dedi.

İşte yeni Tüketici Kanununun getirdiği yeniliklerden bazıları:
 

- Ayıplı mallarda 3 bin liraya kadar ürünlerde kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyetlerine başvurulabilecek. Gerekli görülürse 15 günde iade yapılacak, tüketiciye parası ödenecek. Hak arama süresi 6 aya çıkarılacak.
                                                                                                                                                                                                                                                        Yeni                                                                                                                                                                                                                                                           --İnternetten alışverişlerde cayma hakkı 7 değil 14 gün olacak.


-Bankalar yıllık aidat almadıkları kredi kartı  çıkaracak.  

                                                                                                                                                                      
-Temerrüt dahil tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulaması yapılamayacak.


- Tüketici kredileri, ön ödemeli konut satışı, devre tatil gibi sözleşmelerde 7 gün olan cayma süresi 14 gün olacak. Taksitli satış sözleşmesinden ise 7 gün içinde cayılabilecek.

- Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon gibi hizmetlerin abonelik sözleşmesi istenildiğinde tüketici tarafından feshedebilecek.


- Halk arasında 'saadet zinciri' olarak bilinen piramit satışlar yasaklanacak.(İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle