Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Yeni nesil USB kabloları yolda

Yeni nesil USB kabloları yolda

Bir süreden beri üzerinde çalışılan yeni USB bağlantı kabloları köklü değişiklerle geliyor. İki ucu da aynı olan USB 3.1 Type-C adı verilen yeni nesil kablolarının ters ya da düz bağlanma ihtimali bulunmuyor.

Giriş Tarihi: 15 Ağustos 2014 Cuma 10:04
Yeni nesil USB kabloları yolda

 Bir süredir üzerinde çalışılan yeni USB bağlantısının detayları belli olmaya başladı. USB standartlarını belirleyen USB-IF tarafından yayınlanan özelliklere göre yeni nesil USB portunun detayları kesinleşti. İki ucu da aynı olan USB 3.1 Type-C adı verilen bağlantıda tek yönlü uç mantığı da ortadan kalkıyor. Yani kabloyu düz ya da ters bağlama ihtimali sıfırlanıyor. Yeni nesil USB bağlantısı micro USB bağlantısına benziyor. Ancak ondan farklı olarak hem ters hem de düz şekilde kullanılabiliyor. 

İki ucu aynı olan USB bağlantısında daha önceki kablolarda olan bir ucu ince diğeri kalın USB tasarımı terk ediliyor. Bu sayede kablonun her iki ucu da kullanılabilecek. Son aşamaya gelen kabloyu kullanan cihazların, önümüzdeki yıldan itibaren piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni nesil USB bağlantısı teoride 10 Gbps hız ve 100 W enerji akımı desteği sunacak. 

Geriye doğru uyumlu değil

USB Type-C birçok yenilik getirse de geriye doğru uyumlu olarak çalışmayacak. Yani eski nesil bağlantılarda bu kablo kullanılamayacak. Ancak dönüştürücü ya da özel kablo çözümleriyle yeni nesil cihazlar kullanılabilecek.

 

USB bağlantısı küçülüyor

Yeni nesil USB Type-C bağlantısının yuvası mevcut bağlantıya göre daha küçük olduğu için bilgisayarlardaki girişler de küçülecek. Bu sayede özellikle tablet bilgisayar ve benzeri cihazlara USB girişi daha kolay bir şekilde eklenebilecek.

 

Birçok cihazda kullanılıyor

USB bağlantısı günümüzde başta akıllı telefon, tablet ve bilgisayar olmak üzere navigasyon cihazı, MP3 çalar, fare, harici pil ve benzeri birçok üründe kullanılıyor. Neredeyse tüm mobil cihazlarda micro USB standardı kullanılırken bir tek Apple ürünlerinde Lightning adı verilen özel bir bağlantı türünü tercih ediliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com