Reklamı Geç
Advert
Advert

Yeni hakim ve savcı tutuklamaları

15 Temmuz ABD destekli darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 45 hâkim ve savcıdan, 14'ü tutuklanırken, 14'ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğer 17 kişinin ise adliyedeki işlemleri sürüyor.

Yeni hakim ve savcı tutuklamaları
Yeni hakim ve savcı tutuklamaları

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından açığa alınan 648 hâkim ve savcıdan İstanbul'da görev yapan 67'sinden gözaltına alınan 45'inin adliyedeki işlemleri sürüyor.

Soruşturmayı yürüten savcılık, 28 hâkim ve savcının tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hâkimliğe sevk etti. Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğinde ifadesi alınan 28 şüpheliden 14'nün ''terör örgütüne üye olma'' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Diğer 14 hâkim-savcının ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasına hükmedildi. Adli kontrol hükümleri kapsamında, 14 şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı kondu. Gözaltına alınan diğer 17 hâkim-savcının ise adliyedeki sorgu işlemleri sürüyor.

Ayrıca hakkında gözaltı kararı çıkarılan ancak adreslerinde bulunamayan 22 hâkim ve savcıyı arama çalışmaları ise devam ediyor. Soruşturma kapsamında, Bakırköy Adalet Sarayı'ndan 8, Büyükçekmece Adliyesi'nden 1, Küçükçekmece Adliyesi'nden 1, Gaziosmanpaşa Adliyesi'nden 4, Bölge Adliye Mahkemesi'nden 2, İstanbul Adliyesi'nden 26, Anadolu Adliyesi'nden 9, Silivri Adliyesi'nden 2 ve Bölge İdare Mahkemesi'nden de 14 olmak üzere 67 hâkim ve savcı hakkında gözaltı kararı verilmişti. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar