Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Yeni Genelkurmay Başkanı

Yeni Genelkurmay Başkanı

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2010 Salı 11:19
Yeni Genelkurmay Başkanı

Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral İlker Başbuğ'dan devralması beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, terörle mücadeledeki başarısı ve laiklik, ulus devlet, üniter devlet konularındaki hassasiyetleriyle biliniyor. Bugüne kadar verdiği net mesajlarla dikkat çeken Orgeneral Koşaner, iki yıl önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı devralırken yaptığı konuşmada da bu hassasiyetlerin altını çizmişti. Koşaner Jandarma Genel Komutanlığı görevini devrederken de, Avrupa Birliği'ne uyum için çıkarılan yasaların terörle mücadelede yarattığı zafiyete vurgu yapmıştı. İşte Koşaner'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini devralırken yaptığı değerlendirmelerden bazı satır başları:

ULUS DEVLET VURGUSU
- Etnik kimlikçilik, cemaatçilik, kültürel farklılık gibi alt kimlikleri ön plana çıkaran girişimlerle ulus devlet yapısı dağıtılmaya çalışılmaktadır. Küresel güçler tarafından kurgulanan ve ülke içi medya, bazı akademik ve sermaye çevreleri ile sivil toplum örgütleri içine yuvalanan post-modern bir tabakanın oluşturduğu propaganda ve etki ağı; ulusal birlik, ulusal değerler ve güvenlik parametrelerinin zayıflatılması ve çözülmesi yönündeki gayretlerini sürdürmektedirler.

'AYRIŞMA' UYARISI
- Bireysel kalmak ve ulus devlet yapısına zarar vermemek kaydıyla kültürel zenginliklerin yaşanması için yapılan düzenlemeler, daha fazla demokrasi söylemi ile toplumsal talepler haline getirilip siyasal alana götürülmeye çalışılmamalı, kutuplaşma ve ayrılaşmaya meydan verilmemeli ve ülke güvenliği tehlikeye atılmamalıdır. ANKARA

21. yüzyılın ilk Cimbomlu genelkurmay başkanı
KARA Harp Okulu 1965 devresi mezunu olan Orgeneral Işık Koşaner İzmirli. Nurdan Koşaner ile evli olan Işık Koşaner, iki çocuk babası ve İngilizce biliyor. Sporla da yakından ilgilenen Orgeneral Koşaner, Galatasaray taraftarı olmasıyla tanınıyor. Cimbomlu Koşaner, Genelkurmay Başkanı olduğunda, karargahtaki takım dengesini de değiştirmiş olacak. Emekliye ayrılmaya hazırlanan Orgeneral İlker Başbuğ Fenerbahçe taraftarıydı. Orgeneral Başbuğ'dan önce bu görevi yürüten emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt da koyu Fenerbahçeli komutan olarak tanınıyordu. Büyükanıt'tan önce ise bu görevi dört yıl sürdüren emekli Orgeneral Hilmi Özkök Beşiktaş taraftarıydı. Orgeneral Özkök öncesinde Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu yine Fenerbahçeli olmasıyla biliniyordu. Orgeneral Koşaner, 21. yüzyılın ilk Galatasaray taraftarı Genelkurmay Başkanı olacak.

Bordo berelileri komuta etti
8'inci Piyade Tümeni 131'inci Piyade Alay Komutanlığı yaptıktan sonra terörün şiddetlendiği dönemde Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda Kurmay Başkanlığı görevini üstlenen Koşaner, 1992'ye kadar bordo berelileri komuta etti.

'Laik devlet' konusunda tarafız
- TSK, ulus devlet, üniter devlet ve laik devletin korunmasında her zaman taraf olmuş ve olmaya devam edecektir. Cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkmak iç siyasetle ilgili değildir. TSK, gücünü ve kudretini, emrinde ve hizmetinde olduğu, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk Ulusu'ndan almaktadır.

Silahsız teröriste de tedbir alınsın
- Terörü hiç yaşamamış ve olaylara sadece insan hakları ve özgürlükler penceresinden bakan ülkelerden bu mücadelede destek beklemek aşırı iyimserliktir. Türkiye, bu mücadeleyi Irak'ın kuzeyinde etkin tedbirler alınmasını da sağlayacak girişimlerle kendisi yürütmek durumundadır.
- Silahlı teröristler kadar, legal alanda ortaya çıkan silahsız teröristlere ve ayrılıkçılık destekçilerine karşı da tedbir getirilmelidir

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com