Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Yemeni mesleğini yeni modellerle sürdürüyor

Yemeni mesleğini yeni modellerle sürdürüyor

Unutulmaya yüz tutan yemeni mesleğini sürdürmeyi hedefleyen Gaziantepli yemeni ustası, yaptığı yeni model ürünlerin yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2015 Pazar 10:56
Yemeni mesleğini yeni modellerle sürdürüyor

Gaziantep’te baba mesleği olan yemeni mesleğini 25 yıldan bu yana sürdüren yemeni ustası Ahmet Pektaş, deriden yaptığı yeni model yemeni çeşitleri ile mesleğin canlandığını ifade etti.

Yemeni ayakkabının yanı sıra terlik, sandalet, çanta ve cüzdan üreten yemeni ustası Ahmet Pektaş, yaptığı yeni model ürünlerin yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Özellikle yemeni çantaların yoğun ilgi gördüğünü aktaran Pektaş, son yıllarda ürettiği yeni ürünlerle birlikte satışlarının da arttığını söyledi.

Gaziantep’in yemeni mesleğinin anavatanı olarak bilindiğini belirten Pektaş, “Yemeni mesleği çok eski bir meslektir. Şuan tüm mesleklerde olduğu gibi bizim meslekte de eleman sıkıntısı pek fazla eleman yetişmiyor. Yemeni bir usta mesleğidir. Biz de hem mesleğimizin unutulmaması için hem de yeni elemanların yetişmesini sağlamak için zamana ayak uydurarak mesleğimizi devam ettiriyoruz.” dedi.

Yeni ürettiği yemeni modellerle işlerinin açıldığını aynı zamanda satışlarında artış yaşandığını kaydeden Pektaş, “Tabi bu meslek, önemli bir meslek. Bu mesleğin devam etmesi gerekiyor. Bundan dolayı kentte yemeni ustaları farklı modellere yöneldi. Çünkü mesleğe farklılık katmak gerekiyor. Artık yemeni denildiğinde akla sadece ayakkabı gelmeyecek. Yemeni derisinden her türlü ürün üretilir.” ifadelerini kullandı.

Yapılan yemeni modelli çantaların daha çok rağbet gördüğünü belirten Pektaş, “İlk çanta yaptığımda yoğun ilgi görünce ben de devamını getirmek istedim. Baktım talep artıyor. Talep artınca daha çok üretmeye başladım. Ayakkabı üretirken iplik kullanıyoruz, fakat yemeni modelli çantalar iplik kullanılmadan hazırlanıyor.” şeklinde konuştu.

Daha önce sadece yemeni modelli ayakkabılar yaptıklarını belirten Pektaş, “Şimdi yemeni modelli çanta ve terlik yapmaya başladık. Vatandaşlar yemenili çantalara daha çok rağbet gösteriyor. Çantalarımız tamamen deridir. Çantanın hiçbir yerinde ip kullanmıyoruz. Yemeni ayakkabısı almaya gelen vatandaşlar yemeni modelli çantayı da görünce şaşırıyorlar.” diye konuştu.  (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com