Reklamı Geç
Advert
Advert

Yemen'de muhalifler hükümet binalarını ele geçiriyor

Yemen'de muhalifler hükümet binalarını ele geçiriyor
Yemen'de muhalifler hükümet binalarını ele geçiriyor

 

Yemen’in başkenti Sanaa'da halen devam eden çatışmalarda en az 41 kişi hayatını kaybetti 

Yemen’de el Haşid kabilesi ile Salih arasındaki ateşkes dün sona ererken; ülkenin başkenti Sanaa'da muhalefet hükümet binalarını ele geçirmeye başladı.

El Cezire’nin haberine göre, Yemen’in en büyük kabilelerinden el Haşid kabilesi tarafından yapılan açıklamada, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ile yapılan ateşkesin dün sona erdiği açıklandı.

Ayrıca yapılan açıklamada, Sanaa’daki hükümet binalarının çoğunun kontrol altına alındığı ifade edildi. Diğer taraftan sadece başkent Sanaa’da yaşanan çatışmalarda en az 41 kişi hayatını kaybetti.

 

El Cumhuriyet Hastanesi'nden bir yetkili, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in koltuğunu bırakması için gösteriler yapanlara destek veren aşiret lideri Şeyh Sadık El Ahmar yandaşları ile güvenlik güçlerinin çatışmasında 41 kişinin öldüğünü belirtti, ayrıntılı bilgi vermedi.

Çatışmaların dün gece boyunca devam ettiği bildirilirken; Yemenli gazeteci Muhammed el Kadhi, özellikle Sanaa’da çatışmaların yoğunlaştığını ve çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını ifade ettim.

 

HÜKÜMET BİNALARI EL HAŞİD KABİLESİNİN ELİNE GEÇTİ

El Cezire’ye açıklama yapan el Kadhi, “gece boyunca Salih taraftarları ile arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Bu çatışmalar sonrası birçok hükümet binası el Haşid güçleri tarafından ele geçirildi,” ifadesini kullandı.

 

SALİH TARAFTARLARI SAF DEĞİŞTİREN ASKERLERİ BOMBALIYOR

AP haber ajansına konuşan görgü tanıkları, sokaktaki çatışmaların yanı sıra, güvenlik güçlerinin, önemli hükümet birimlerinin savunmasından sorumlu askeri birliği bombaladığını aktarıyor.

Taraf değiştiren ordu mensuplarına göre, hükümet bu askeri birliğin komutanının da muhalefet tarafına geçmek üzere olduğundan şüpheleniyordu.

Dünya Bülteni

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi