Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Yaz kızım tarihe karıştı. Ses yazıya çevriliyor

Yaz kızım tarihe karıştı. Ses yazıya çevriliyor

TÜBİTAK, Türkçe sesi anında metne çeviren bir yazılım geliştirdi.

Giriş Tarihi: 24 Haziran 2012 Pazar 15:47
Yaz kızım tarihe karıştı. Ses yazıya çevriliyor
'Katip' adı verilen sistem televizyon haberlerini yüzde 85 başarıyla yazıya aktardı. Türk bilim insanları "Telefon konuşmalarını da anında metne çevirdik" dedi.


ARAPÇA ANLIYORTÜBİTAK komşu ülke dilleri üzerine de bir çalışma yaptı. Bu kapsamda Türk araştırmacılar, Arapça haber bültenlerini de yazıya döken bir sistem geliştirdi. Sistem sayesinde Arapça televizyon haberleri yüzde 65 başarıyla yazıya dökülüyor. Katip, şimdilik 600 milyon kelimelik metin verisiyle işlem görüyor. Ancak amaç daha farklı diller ve şiveler üzerinde çalışmalar yapmak. Proje koordinatörü Ahmet Afşın Akın "Katip'in sıradaki çalışması daha etkin dill modelleri üzerinde çalışmak. Aksanlar üserine de bir çalışmamız var. Örneğin Karadeniz veya doğu şiveli bir konuşmayı Katip anında İstanbul Türkçesine çevirebilecek" dedi.HAKİMLER ARTIK 'YAZ KIZIM' DEMEYECEKSesi metne döken Katip adlı yazılım yakın zamanda hukuk ve sağlık alanlarında da kullanılacak. Örneğin mahkemelerde vatandaşın ifadeleri anında metne dökülebilecek.

(Bugün)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com