Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Yaylardaki göçebe koçerlerin çileli dönüşü başladı

Yaylardaki göçebe koçerlerin çileli dönüşü başladı

Baharın gelişiyle sıcak bölgelerden Bitlis'in yüksek ve serin yaylarına gelen göçebelerin dönüş yolculuğu başladı.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2014 Çarşamba 12:30
Yaylardaki göçebe koçerlerin çileli dönüşü başladı

Havaların soğuması ve yağışların başlamasıyla birlikte sıcak bölgelere gitmek için yollara dökülen göçebeler birçok zorlukla karşılaşıyor.

Hayvanlarını mahalle aralarında götürmeye çalışan göçebeler, hem trafiği aksatıyor hem de mahallelinin tepkisini alıyor. Zor şartlarda hayatını sürdürmeye çalışan göçebeler kendilerine gösterilen tepkiye aldırış etmeden yollarına devam ediyor.

Zor şartlarda hayvancılık yaptıklarını belirten göçebelerden Mehmet Taş, gelişlerinin zor olduğu gibi dönüşlerinin de zor olduğuna dikkat çekti.

Mehmet Taş, yaz aylarında Güneydoğuda sıcaklığın fazla otlağın az olduğunu belirterek, “Hayvanlarımızın daha iyi beslenmeleri için Bitlis’in serin ve gür otlaklarının olduğu yüksek yaylalarına getiriyoruz. Yaylalara gelinceye kadar birçok sıkıntılarla karşılaşıyor ve birçok hayvanımız yollarda telef oluyor. Gelişimiz çileli olduğu gibi dönüşümüzde çilelidir. Buradan geçerken bazen mahalle aralarından geçmek zorunda kalıyoruz. Buda doğal olarak mahallelinin tepkisine neden oluyor. Biz bunların hiçbirinin olmasını istemiyoruz. Fakat halkımızdan da olaya sağduyuyla yaklaşmalarını bekliyoruz. Zaten görüyorsunuz bu yağışlı ve çamurlu yollarda neler çektiğimizi. Buradan Nusaybin’e kadar bu zorlu yolculuğumuz devam edecektir.” Diyerek içinde bulunduğu sıkıntıları dile getirdi.

Taş son olarak, yayla kiralamanın çok pahallı olması nedeniyle zarar ettiklerini ve emeğinin karşılığını alamadıklarını ifade ederek, yetkililerden hayat şartlarının iyileştirilmesi için yardım talebinde bulundu.

Mahalle sakinleri ise, hayvanların mahalle arasından geçirilmesi hem trafiği aksattığını hem de kendilerine zarar verdiğini belirterek, yetkililerin buna çözüm getirmesi gerektiğini dile getirdiler. (Şükrü Tontaş-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Helal gıda konferansı düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com