Advert
Advert
Advert

"Yaşlılık kesinlikle bir hastalık değildir"

'1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü' nedeniyle Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Doktor Fatih Mehmet Aslan, Dünya Sağlık Örgütünün 65 yaş ve üzeri bireyleri "Yaşlı" olarak tanımladığını belirterek, yaşlılığın bir hastalık olmadığını söyledi.

 Diyarbakır Sağlığı Müdürü Doktor Fatih Mehmet Aslan ‘1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, yaşlılığın insan büyümesinin bittiği yerde başlayan, gerek fiziksel gerekse zihinsel gücünün azaldığını ifade ederek bu dönemin hayatın sonuna kadar devam eden bir dönem olduğunu belirtti.

Yaşlılığın kesinlikle bir hastalık olmadığını ve çocukluk, erişkinlik gibi geçirilen psikolojik, fizyolojik, biyolojik değişimleri içeren normal bir süreç olduğunu açıklayan Diyarbakır Sağlığı Müdürü Aslan, yaşlılığın yaşamın doğal bir bölümü olduğunu söyledi.

Aslan açıklamasının devamında, Türkiye’de sağlık hizmetlerinde artışın, doğum oranında ise azalma olduğunu dile getirerek, “ Türkiye’nin kentleşme ve aile yapısındaki değişmeler yaşlı nüfus oranında artışa neden olmaktadır. Nüfusun yaşlanması yeni sorunlar ortaya çıkarmakta, yeni hizmet gereksinimlerini gündeme getirmektedir. Bunun yanı sıra yaşlılık döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, yaşam tarzı değişikliği yaşam süresinin ve kalitesinin arttırılmasında önem taşımaktadır.” diyerek Tüm yaşlılara sevdikleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam diledi. (Hüseyin İçli - İLKHA)

                 

                                                                                             


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu