Advert
Advert
Advert

"Yasin Börü'nün adı havaalanında yaşatılsın "

​Diyarbakır'da yeni yapımı biten havaalanına, geçen yıl 6-7 Ekim'de Kobani olaylarında PKK'liler tarafından katledilen edilen Şehit Yasin Börü ismini verilmesini isteyen STK temsilcileri, Yasin Börü isminin havaalanına verilmesinin çok önemli olduğunu ve herkesin onu tanıması gerektiğine dikkat çektiler.

Diyarbakır’da faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları temsilcileri, geçen yıl 6-7 Ekim Kobani olaylarında katledilen Yasin Börü’nün isminin Diyarbakır’da yeni yapılan havaalanına verilerek yaşatılmasını istediler.

Yasin Börü’nün sıradan bir genç olmadığına dikkat çeken İlim, Ahlak ve Kardeşlik (İhvan-Der)Başkanı Hüseyin Solmuş, Yasin Börü’nün Türkiye’nin kamu vicdanında yer eden, fakir ve muhtaçlara kurban eti dağıtmak için bayramını ailesinden ayrı geçiren fedakâr bir genç olduğunu belirtti.

STK temsilcileri Hükümet yetkililerinin mitinglerde ve başka programlarda sık sık Yasin Börü’den bahs ettiklerini hatırlatarak,  bu yönde atılacak olumlu bir adımla en kısa zamanda Yasin’in isminin havaalanına verilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Yasin Börü’nün yaşıtlarının bayramda gezip dolaşırken, Yasin’in ise bayramını mazlum ve muhtaçlara yardım etme ve muhtaçlara et götürmek için çalıştığını dile getiren İhvan-Der Başkanı Solmuş, “Böyle cesur ve fedakâr bir eyleme girişen Yasin, şehit edilmişse adının yeni yapılan havaalanına verilmesinden daha makul, daha güzel bir davranış olamaz. Hükümet yetkilileri mitinglerde ve başka programlarda sık sık dile getirdiler. Dolayısıyla bu konuda yetkililerden bu çağrıya sahip çıkmaları, cevap vermeleri ve olumlu bir tepkiyle en kısa zamanda ismini havaalanına verilmesi gerekir.” dedi.

Yasin Börü ve arkadaşlarının her platforma rahmetle andıklarını belirten Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Recep Güneş de Yasin Börü’nün bir simge olduğuna vurgu yaptı.

“Yetkililerden Yasin Börü isminin yaşatılması Eğitim Bir-Sen olarak talep ediyoruz”

Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Güneş, “Bu olay toplumda infiale yol açmıştır Yasin Börü ve arkadaşları toplumumuz arasında kayıp olan değerler yardımlaşma görevini ifa ederken vahşice katledildi. Yasin Börü bir simge oldu. Başbakanımızda bunu dile getirdi. Artık Yasin Börü bizim için bir sembol olduğundan dolayı bu sembolün yaşatılması gerekiyor. Biz daha öncede belirttik. O’nun isminin kendi okuduğu okula verilmesini ya da yeni yapılan havaalanına verilmesi konusunda görüşümüzü beyan ettik. Bununla ilgili ilerde başvurumuzda olacak. Yetkililerden Yasin Börü isminin yaşatılması Eğitim Bir-Sen olarak talep ediyoruz. Bununla ilgili kurumsal alanda ilerde girişimlerimizde olacak böyle insanı duygularla vazifeyle hareket eden birinin isminin canlı tutulmasında yanayız.” ifadelerini kullandı

6-7 Ekim olaylarında kurban eti dağıtırken canice katledilen Şehit Yasin Börü’nün adının genç nesillere esin kaynağı olacağını ifade eden Diyarbakır İmam-Hatip Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Kasım Akgönül ise, Yasin Börü’nün yeni yapılan havaalanına verilmesi gerektiğini ve yetkililerden derhal bu isteğin yerine gelmesini talep etti.

“Hükümetin Yasin Börü ismini Diyarbakır’da yeni yapılan havaalanına vermesi gerekiyor”

6-7 Ekim olaylarının bölge için dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Akgönül, “ Zararın dönüm noktasında çözüm süreci idi.   6-7 Ekim olaylarında hükümet bunla ilgili gerekli adım atmış olsaydı. Halkın dinamikleri İslam’ın değerli şahsiyetleri örnek kabul etmiş olsalardı. İş bu boyuta varmazdı. Diyarbakır’da yeni yapılan havaalanına Yasin Börü ve Şeyh Said isminin verilmesini önemsiyoruz. Hükümet çözüm sürecini devam ettirmek noktasında kendisinin daha önceki süreçte yapmış olduğu yanlışta geri adım atma muhataplık konusunda halkın değerleriyle yüzleşme istiyorsa öncelikli olarak Yasin Börü ismini Diyarbakır’da yeni yapılan havaalanına vermesi gerekiyor.” İfadelerini kaydetti.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin de “ Yasin Börü’nün ismin Diyarbakır’da yapımı biten havaalanına verilmesinde fayda vardır ve bu talepleri dernek olarak destekliyor ve  Anadolu Gençlik Derneği olarak olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

Diyarbakır'da geçen yıl 6-7 Ekim Kobani bahaneli saldırılarda ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtırken PKK/HDP’liler tarafından Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Hasan Gökgöz, Riyad Güneş, Turan Yavaş, Cumali Güneş ve daha birçok masum insan katledilmişti. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü