Advert
Advert
Advert

Yasin Börü ve arkadaşları Çınar'da anıldı

Geçtiğimiz yıl 6-7 Ekim'de vahşice katledilen Yasin Börü ve arkadaşları için Çınar Şefkat-Der tarafından anma programı düzenlendi.

Yasin Börü ve arkadaşları Çınar'da anıldı
Yasin Börü ve arkadaşları Çınar'da anıldı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Şefkat-Der tarafından, geçtiğimiz yıl 6-7 Ekim'de PKK'lilerce vahşice katledilen Yasin Börü ve arkadaşları için dernek binası seminer salonunda düzenlenen anma programı, yoğun bir katılımla gerçekleşti.

“Diyarbakır denilince akla artık Yasinler geliyor”

Programa konuşmacı olarak katılan Araştırmacı-Yazar Özkan Yaman, Şehit Yasin'in bu coğrafyaya izzet pınarı olduğunu belirterek, “Diyarbakır denilince artık akla surlar gelmeyecek. Şu an Diyarbakır denilince akla artık Yasinler geliyor. Bu memlekette kan ve gözyaşı hiç eksik olmadı. İlk defa bir katliamla tanışmadı. İlk defa bir işkenceyle, vahşetle tanışmadı bu coğrafya. Katillerin isimleri değişse de, yaptıkları şey çok değişmedi. Şehit Ata'nın üzerinde panzerle geçenler ile Orhan Hoca'nın üzerinde sigara söndürenlerin arasında ne fark var. Şehit Abdusselam'ı işkencelerle şehit edenlerle, Susa katliamını yapanlar arasında ne fark var.  Yasinleri katledenlerle Ubeydullah Durna'nın katillerini saklayanlar arasında ne fark var?” dedi.

Yasin'i katledenler ile azmettiricilerin hiçbir zaman muhtaçların evine kurban eti götürmediklerine vurgu yapan Yaman, “Onların zihin dünyasında birisine yardım etmek yok. Birisine karşılıksız iyilikte bulunmak yok. Bunu hiç yapmadılar. 6-7 Ekim'de maksatları başkaydı. Çünkü o gün bir bayram günüydü, Kurban Bayramıydı. Onların düşmanlığı sadece Yasin'e değildi. Allah'ın şiarlarınaydı, sembollerineydi, kurbanaydı, bayramaydı ve Allah-u Teâlâ'nın emirlerineydi. İstiyorlardı ki, bu mazlum coğrafyada âlimleri asan, ezanı yasaklayan, şeriatı kaldıran önderlerinin yarım bıraktığını, kendileri tamamlasın. Yasin'i katledenler ve onları sokağa salanlar çok iyi biliyorlardı ki, Yasinlerin İŞİD ile bir alakası yoktu. Onlar bunu çok iyi biliyordu.” diye konuştu. (Vedat Aydın-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı