Advert
Advert
Advert

Yasin Börü Davası'nda flaş gelişme

Yasin Börü ve arkadaşlarının katillerinin yargılandığı dava duruşmasında müşteki ve mağdurların tüm talepleri mahkeme heyeti tarafından reddedilince avukatlar ve mağdur yakınları duruşma salonunu terk etti.

Yasin Börü Davası'nda flaş gelişme
Yasin Börü Davası'nda flaş gelişme

HDP’nin sokağa çıkma çağrısıyla başlayan 6-7 Ekim saldırılarında PKK’lilerin tarafından katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının katillerinin yargılandığı dava duruşmasında müşteki ve mağdurların tüm talepleri mahkeme heyeti tarafından reddedilince avukatlar ve mağdur yakınları duruşma salonunu terk etti.

Yasin Börü, Riyat Güneş, Hasan Gökgöz ve Ahmet Hüseyin Dakak'ın geçen yıl 6-7 Ekim olaylarında ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtırken PKK/HDP'liler tarafından katledilmesi ile ilgili Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ikinci duruşması başladı.

Saat 10.00’da müşteki ve mağdur yakınları adliye binasına alınmaya başlandı. Saat 10.30’da başlayan duruşmayı, maktullerin yakınlarının yanı sıra birçok ilden gelen yüzlerce kişi, siyasi parti temsileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de mahkeme salonundan takip ediyor.

Türkiye’nin değişik illerinden gelen avukatlar davaya müdahil olarak katılırken, avukatlar duruşmada katillerin yanı sıra azmettiricilerin de cezalandırılmasını istiyor.

Davada olaylara karıştıkları belirtilen (tespit edilen) 21’i tutuklu, 8’i tutuksuz, 5'i firari 34 sanık yargılanıyor. İddianamede, sanıklar hakkında, dörder kez “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, birer kez de “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma” suçlarından olmak üzere beşer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Avukatlar mahkeme heyetini protesto ediyor

Müşteki ve mağdurların avukatları, ilk duruşmada yargılanmanın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için “Geniş solan” talebi başta olmak üzere tüm talepleri mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Taleplerin reddedilmesi üzerine avukatlar, bu şekilde adil ve sağlıklı bir yargılanmanın yapılamayacağını ifade ederek duruşma salonunu terk etti.

Duruşma salonundan çıkan maktullerin yakınları, mahkemeye heyetine tepki gösterdiler.

Hatırlanacağı üzere 5 Ekim 2015 Pazartesi günü 22'si tutuklu 34 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında bir sanık tahliye edilmiş ve davanın ikinci duruşması 25 Kasım 2015 Çarşamba gününe ertelenmişti.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!