Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Yasakta keyfiliğin delili

Yasakta keyfiliğin delili

Giriş Tarihi: 28 Nisan 2011 Perşembe 13:45
Yasakta keyfiliğin delili

Yasakta keyfiliğin delili

Mühendislikte serbest mimarlıkta yasak!

 

Akademik çalışmaları ve demokrasiye katkılarıyla adından söz ettirmesi gereken üniversitelerden bazıları hala yasakçı uygulamalarıyla gündemde.

Bunlardan biri de Trakya Üniversitesi. Yasağa direnen üniversitede başörtüsü konusunda tam bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Üniversitenin mühendislik bölümünde herhangi bir engelle karşılaşmayan öğrenciler aynı fakültenin mimarlık bölümünde derslere alınmıyor. Uygulama bununla da sınırlı değil. Kampüs içinde yasak-serbest sınırları çizilmiş. Tıp fakültesi hastanesinin sınırlarında serbest olan başörtüsü diğer fakülte sınırlarının başladığı alanda yasak. Öğrenciler, bu çelişkiye bir an önce son verilmesini ve utanç veren yasağın tamamen kaldırılmasını istiyor.

Trakya Üniversitesi, yasağın denetlenmesine farklı bir boyut da kazandırmış. Başörtülüler, motorize güvenlik elemanları tarafından takip ediliyor. Güvenlik, yasak sınırına giren öğrencilerin yanına yaklaşarak başörtülerini çıkarmaları konusunda uyarıda bulunuyor. Uygulama, üniversitenin kendi öğrencileri ile dışarıdan gelenler arasında da farklılık gösteriyor. Başörtülü öğrenciye kongre merkezindeki bir sosyal etkinliğe katılmasına izin verilmezken başka bir üniversitenin öğrencisi içeri alınabiliyor.

Üniversitedeki çelişkili uygulamaya tepki gösteren mühendislik öğrencisi Esra Zeynep Karakoç, mart ayından bu yana derslere girmeye başladıklarını ancak yasağın mimarlık bölümünde devam ettiğini söyledi. 19 Nisan'da okul panolarında asılan talimatla yasağın başladığını anlatan Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri Elanur Ertekin ve Merve Fatma Şimşek de kendi fakültelerinde derslere girebildiklerini belirtti ancak tıp fakültesine alınmadıklarından yakındı. Öğrenciler, ilgili yerlere şikayet dilekçesi yolladıklarını ifade etti.

Zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Haliliye Kaymakamı Yılmaz, Süleymaniyelileri dinledi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com