Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya "Yasaklar gerçekleri değil, özgürlükleri yok eder"

"Yasaklar gerçekleri değil, özgürlükleri yok eder"

17 Aralık operasyonunda rüşvet aldığı iddia edilen 4 eski bakanla ilgili Meclis'te yürütülen soruşturmaya yayın yasağı getirildi. Bakanların ifade vermesine 1 gün kala getirilen yasağa, basın ve gazeteci meslek örgütleri sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2014 Perşembe 09:20

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kararla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yasağın basın özgürlüğüne sansür olduğunu belirterek,  "Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu yayın yasağı basın özgürlüğünü zedelemiştir. Basının görevi kamu yararını ilgilendiren bütün konularda bilgi ve fikirleri topluma aktarmaktır. Demokratik rejimlerde basın hürdür ve sansür edilemez" ifadelerini kullandı.

Yayın yasağı ile ilgili Basın Konseyi de bir açıklama yaptı. Basın Konseyi açıklamasında, mahkemenin böyle bir karar alamayacağını vurgulayarak,  "Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu’nun 157. maddesinde, yayın yasağı kararı verilmesine olanak sağlayan bir düzenleme yoktur. Dolayısıyla, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin böyle bir karar verme yetkisi yoktur" denildi.

Kararın kabul edilemez olduğunu belirten Basın Konseyi, "Yasaklar gerçekleri değil özgürlükleri yok eder. " diye belirtti. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com