Advert
Advert
Advert

Yasak haftabaşı kalkıyor

Yasak haftabaşı kalkıyor
Yasak haftabaşı kalkıyor

Merkezi Almanya’da bulunan bir şirket, Atatürke hakaret içeren videoların kaldırdığını açıkladı. Hafta başında başlatılacak süreç sonucu youtube yasağının kalkacağı belirtildi.

Yaklaşık 2.5 senedir kapalı olan youtube için yasak sona mı eriyor?

Merkezi Almanyada bulunan International Licencing Service adlı şirket, youtubedan Atatürke hakaret içeren videoları kaldırdıklarını açıkladı.

Youtubea erişimin önündeki yasal engelin kalktığını duyuran şirketin CEOlarından Erdem Karahan, Kendi çözümlerimizi kullanarak o videoları kaldırdık. Arşivden Atatürk’ün görsellerini koruma yetkisi aldığımız için bizim için bir problem olmadı açıklamasını yaptı.

İnternet Kurulu Üyesi Leyla Keser Berber de, sürecin Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumunun bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirtti.

AÇILACAK
Türkiyede, Atatürke hakaret içeren videolar nedeniyle 2008den bu yana mahkeme kararıyla erişime kapalı olan siteyle ilgili, ‘önümüzdeki hafta içinde erişebilmeyi diliyorum’ diyen Berber şöyle konuştu:

“Bunun için Pazartesi günü mahkeme ve TİBe başvurumuzu yapacağız. Gönül rahatlığıyla youtube açılacak diyebiliyoruz.

NEDEN BU KADAR GEÇ OLDU?
Yasağa neden olan videoların neden bugüne kadar silinemediğini ise, şirketin bir diğer CEO’su Yücel Yolcu, “Bu talep daha bize yeni geldi. Bu içeriklerin şimdiye kadar sahibi yoktu ve bir içerği silmek isityorsanız sahibini bulmanız gerekir. Görselleri kimse sahiplenmedi. Bu görseller bu şirkete hak olarak verildi şeklinde açıkladı.

Öte yandan, Ulaştırma Bakanlığı ile youtube arasındaki vergi tartışması halen sürüyor.

NTV

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır