Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Yasak ampulleri satacaklardı

Yasak ampulleri satacaklardı

Hükümet tarafından fazla enerji harcadığı nedeniyle yasaklanan 1 Trilyon 100 milyarlık ampullara el konuldu.

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2013 Çarşamba 16:29
Yasak ampulleri satacaklardı

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “İTHALİ YASAK EŞYA KAÇAKÇILIĞI”suçları ile mücadeleye yönelik yapılan çalışmalarda;

Akkor ampul olarak tabir edilen eski tip şeffaf ampullerin, enerji verimliliği ve genel sağlık açısından uygun olmadığından dolayı Avrupa Birliği normları çerçevesinde, 27 Ağustos 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan SGM-2011/9 sayılı Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’nın tebliği kapsamında,  üretimi ve ithalatı yasaklanmış ve yasak 01 Eylül 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bu kapsamda, bu tip ampuller, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/7 Md. göre iki yıldan altı yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar para cezası gerektiren ithali yasak eşyalar kapsamına alınmıştır.

KOM Şube Müdürlüğümüz görevlilerince 05.10.2013 günü ilimiz Diyarbakır yolu üzerinde yapılan uygulama esnasında durdurulan (4) kamyonun evraklarına ve yükündeki kolilerin içeriğine bakıldığında yükün akkor ampul tabir edilen ürünlerden olduğu, ancak evraklarda başka bir ürün olarak gösterildiği, bunun üzerine Şube Müdürlüğümüzde, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve İl Gümrük Müdürlüğü görevlileriyle birlikte yapılan incelemelerde üretimi ve ithalatı yasaklanan ampul tipine uyduğu tespit edilmiş,  bunun üzerine (4) kamyonda toplam (475.700) adet ampule ve yükü taşıyan kamyonlara el konulmuş, kamyon şoförleri ve mal sahipleri hakkında adli tahkikata başlanılmıştır.

Şanlıurfa Gümrük Müdürlüğü’nün hazırladığı raporla söz konusu ithali yasak ampullerin toplam gümrüklenmiş değerinin 1.153.000 (Bir Milyon Yüz Elli Üç Bin) Türk Lirası olduğu tespit edilmiş, bu kaçak mallara el konulmasıyla birlikte vergiden doğan yaklaşık 201.600 (İki Yüz Bir Bin Altı Yüz) TLmuhtemel kamu zararının önüne geçilmiştir denildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şehit Muhammet Fatih Safitürk'ün ismi Akçakale’de yaşayacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com