Reklamı Geç
Advert
Advert

Yargıtay üyesi mahkemeyi şok etti

Yargıtay 7. Ceza Dairesi üyesi Birsen Karakaş, 2008’de yapılan toplantıda alınan yasadışı kaydı, yıllar sonra delil olarak mahkemeye sununca açtığı dava reddedildi.

Yargıtay üyesi mahkemeyi şok etti
Yargıtay üyesi mahkemeyi şok etti
YARGITAY 7.Ceza Dairesi üyesi Birsen Karakaş’ın, bazı yüksek yargıçlar hakkında açtığı tazminat davasında “gizli kayıt” skandalı ortaya çıktı. Karakaş’ın 2008 yılında yapılan Adalet Akademesi Genel Kurul toplantısındaki konuşmaları katılımcılardan habersiz olarak kayda aldığı ve çoğu sonradan Yargıtay üyesi olan 5 yüksek yargıç hakkında tazminat davası açtığı saptandı. Yargıtay 7.Ceza Dairesi üyesi Birsen Karakaş’ın Danıştay 13.Daire üyesi Nizammetin Kalaman, Yargıtay 4.Hukuk Dairesi üyesi Ali Kaya, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Fırat, Yargıtay 9.Hukuk Dairesi üyesi Cevdet İlhan Günay ve Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Özcan Kaya hakkında açtığı tazminat davası Yargıtay 4.Hukuk Dairesinin önüne geldi. Daire, Karakaş’ın davalılar hakkında açtığı 30 bin TL tazminat talebini reddeden yerel mahkeme kararını onadı.
Konuşmalar CD’de yer aldı
Karakaş, 18 Nisan 2008’de yapılan Adalet Akademisi Genel Kurulu’na gelen imzasız bir ihbar mektubunun gündeme konulmasının “Akademik kariyerinin tartışmaya açılması” olarak değerlendirerek, Divan Başkanlığına seçilen Günay başta olmak üzere diğer davalılar hakkında davacı oldu. Ankara 10.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen şikayet dilekçesinde, söz konusu mektupta kendisinin yazdığı kitabın “intihal” olduğunun yer aldığı belirtildi. Karakaş, Genelkurulda yapılan toplantılarda hakim ve savcılara “Meslek Etiği” dersi vermesi ve kitabın intihal olduğu suçlaması yapılmasının kişilik haklarına saldırı olduğunu ifade etti.
Dilekçede, Genel Kurul’da yapılan konuşmaların yer aldığı CD’nin mahkemeye delil olarak sunulduğu yer aldı. Dilekçedeki en çarpıcı kısım ise Karakaş’ın, kendisi hakkında imzasız ihbar mektubunun hukuken bir geçerliği bulunmadığını belirterek, hukuka aykırı olarak tutulan ses kayıtlarını delil olarak sunması oldu. Tazminat davası 3 Mart 2010’da Ankara 10.Asliye Hukuk Mahkemesi ardından da Yargıtay 4.Hukuk Dairesi’nce reddedildi.
Kaynak: LÜTFİ KAPLAN / STAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi