Advert
Advert
Advert

Yardımcı bakan olmak isteyenler kuyrukta

Yardımcı bakan olmak isteyenler kuyrukta
Yardımcı bakan olmak isteyenler kuyrukta

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şanlıurfa Milletvekili Faruk ÇELİK'e yakın kaynaklar, çok sayıda özgeçmişin kendilerine teslim edildiğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni dönemde icracı bakanlıkların sayısını artırmasının ardından hayata geçecek bakan yardımcılığı için de gün sayılıyor.

Bakanlıklarda bugünlerde özgeçmiş (cv) yoğunluğu yaşanıyor. Bakan yardımcısı olarak görev yapmak için sıraya girenler, 'cv'lerini ilgililere teslim ediyor. Siyasi kulislerde 'gölge bakan' olarak nitelendirilen 20 bakan yardımcısı 9 bin lira maaş alacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı URFA Milletvekili Faruk ÇELİK'e  yakın kaynaklar, çok sayıda özgeçmişin kendilerine teslim edildiğini belirtti. Aynı durumun diğer bakanlıklar için de geçerli olduğunu vurgulayan yetkililer kanun kapsamında müsteşar atanmasının ardından bakan yardımcılarının belirleneceğini ifade etti. İmza yetkisine de sahip olacak bakan yardımcıları, parti yönetimi, örgüt ve milletvekillerinden gelen taleplerin takip edilmesinde rol oynayacak. Böylece müsteşarların ilgi alanlarındaki kamu bakışı da genişletilecek.

Bakan, bakan yardımcısı ve müsteşar, bakanlıkların 'icra kurulu' gibi çalışacak. Dışarıdan atanacak bakan yardımcıları eski milletvekili, eski bürokrat veya özel sektörde görev yapan biri olabilecek. Bu kişilerin üniversite mezunu olma zorunluluğu da bulunmayacak. Bakan yardımcıları hükümetin görev süresiyle sınırlı olarak görev yapacak. Hükümetin görevi sona erdiğinde bakan yardımcılarının görevi de sona erecek. Gerektiğinde hükümetin görev süresi dolmadan da görevden ayrılabilecek.

 

 

 

ZAMAN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!