Advert
Advert
Advert

Yaralılar Mürşitpınar'dan getirilemiyor

Kobani'de IŞİD ile YPG arasında yaşanan çatışmalar devam ediyor. YPG yaralılarını günlerdir IŞİD'in saldırılarına hedef olan Mürşitpınar Sınır Kapısı yerine, Yumurtalık geçici sınır kapısı bölgesinden Türkiye tarafına göndermeye başladı.

Yaralılar Mürşitpınar'dan getirilemiyor
Yaralılar Mürşitpınar'dan getirilemiyor

Suriye’nin Kobani kentinde IŞİD ile YPG arasında yaşanan çatışmalar 43’üncü gününde tüm şiddetiyle devam ediyor. 

IŞİD, günlerdir YPG’nin özellikle yaralıları için kullandığı Mürşitpınar Sınır Kapısı’nı ele geçirmek için havan topları ve bombalı araçlarla saldırırken, YPG ise kendisi için çok önemli olan söz konusu kapıyı yitirmemek için ağır silahlarla karşılık veriyor. 

Türkiye’nin koridor izninin ardından Kobani’ye geçmesi kararlaştırılan Peşmerge’nin, Mürşitpınar Sınır Kapısı’nı kullanacağı tahmin ediliyordu. Ancak son yaşanan gelişmelere göre; Peşmergenin Mürşitpınar Sınır Kapısı’nı kullanmasının çok riskli olduğu görülüyor. 

Özellikle son yaşanan çatışmalarda YPG’lilerin yaralılarını Mürşitpınar Sınır Kapısı yerine Yumurtalık geçici sınır kapısı bölgesinden Türkiye tarafına göndermeye başlaması bu durumu ispatlar nitelikte görünüyor. 

Geçtiğimiz günlerde Mürşitpınar Sınır Kapısı’na yönelik yapılan saldırıların ardından yerel kaynaklar Mürşitpınar sınır kapısının IŞİD’in eline geçtiğini iddia etmişti. YPG’nin yaralıları için sınır kapısını kullanmaması, söz konusu kapının IŞİD’in eline geçtiği için mi yoksa güvenlik için mi olduğu bilinmiyor. 

Pazar günü Kobani’ye gelmesi beklenen Peşmerge’nin gelişinin bir hafta sonraya ertelenmesinin de Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın son durumuna bağlı olup olmadığı da merak ediliyor.(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle