Reklamı Geç
Advert
Advert

Yalan gelir beyanına karşı gelir testi

Yalan gelir beyanına karşı gelir testi
Yalan gelir beyanına karşı gelir testi

 Türkiye'de binlerce avukat, doktor, dişçi, mimar gibi serbest meslek sahibi gelirini yoksulluk sınırının altında beyan ediyor.

 

Yeşil kartlı vatandaşlar içerisinde önemli miktarda ev, araba, işyeri ve şirket sahibi olanlar bulunuyor. Maliye ve Çalışma Bakanlığı bu suiistimalin önüne geçebilmek için "gelir testi" uygulaması başlatıyor.

 

Doktordan yeşil kartlıya kadar herkes "gelir testinden" geçirilecek. GSM, Türk Telekom faturalarına kadar bütün giderleri tek tek incelenecek. Test sonucunda yalan beyanda bulunanlar hakkında hukuki işlem başlatılacak.

 

2012'DE BAŞLAYACAK

Kayıtdışı ile mücadelenin önemli bir ayağını oluşturan uygulama 2012'den itibaren devreye girecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), TÜBİTAK'a hazırlattığı özel bir bilgisayar programı ile 15 kurumdan gelen bilgileri tek bir sistemde toplayacak. Herhangi bir vatandaşla ilgili bilgiye ulaşılmak istendiğinde, kişinin geçmişten bugüne kadar kullandığı krediler, sahip olduğu cep telefonundan kullandığı ilaçlara kadar bütün bilgileri bilgisayar ekranından görülebilecek. Böylece yeşil kartlı olduğu halde evi, otomobili olan yeşil kartlılar anında tespit edilecek. Maliye, gelirini düşük beyan edenlerle ilgili her türlü bilgiyi kıyaslayacak. SGK'da yüksek ücret verilmesine karşın sigortaları asgari ücretten yatırılanların ve durumu iyi olduğu halde yeşil kart alanların durumunu net bir şekilde görebilecek. Bu sistem ile verilen beyanlara ilişkin tutarsızlıklar açığa çıkarılacak. Bankalardan hesap bilgileri, kredi kartı ekstreleri, vatandaşın elektrik, su, telefon faturaları çıkarılacak.

Hazal Ateş/ SABAH

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi