Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Yalan gelir beyanına karşı gelir testi

Yalan gelir beyanına karşı gelir testi

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2011 Cumartesi 10:33
Yalan gelir beyanına karşı gelir testi

 Türkiye'de binlerce avukat, doktor, dişçi, mimar gibi serbest meslek sahibi gelirini yoksulluk sınırının altında beyan ediyor.

 

Yeşil kartlı vatandaşlar içerisinde önemli miktarda ev, araba, işyeri ve şirket sahibi olanlar bulunuyor. Maliye ve Çalışma Bakanlığı bu suiistimalin önüne geçebilmek için "gelir testi" uygulaması başlatıyor.

 

Doktordan yeşil kartlıya kadar herkes "gelir testinden" geçirilecek. GSM, Türk Telekom faturalarına kadar bütün giderleri tek tek incelenecek. Test sonucunda yalan beyanda bulunanlar hakkında hukuki işlem başlatılacak.

 

2012'DE BAŞLAYACAK

Kayıtdışı ile mücadelenin önemli bir ayağını oluşturan uygulama 2012'den itibaren devreye girecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), TÜBİTAK'a hazırlattığı özel bir bilgisayar programı ile 15 kurumdan gelen bilgileri tek bir sistemde toplayacak. Herhangi bir vatandaşla ilgili bilgiye ulaşılmak istendiğinde, kişinin geçmişten bugüne kadar kullandığı krediler, sahip olduğu cep telefonundan kullandığı ilaçlara kadar bütün bilgileri bilgisayar ekranından görülebilecek. Böylece yeşil kartlı olduğu halde evi, otomobili olan yeşil kartlılar anında tespit edilecek. Maliye, gelirini düşük beyan edenlerle ilgili her türlü bilgiyi kıyaslayacak. SGK'da yüksek ücret verilmesine karşın sigortaları asgari ücretten yatırılanların ve durumu iyi olduğu halde yeşil kart alanların durumunu net bir şekilde görebilecek. Bu sistem ile verilen beyanlara ilişkin tutarsızlıklar açığa çıkarılacak. Bankalardan hesap bilgileri, kredi kartı ekstreleri, vatandaşın elektrik, su, telefon faturaları çıkarılacak.

Hazal Ateş/ SABAH

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ceza yağdırdı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com