Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Yağışların olmaması çiftçileri endişelendiriyor

Yağışların olmaması çiftçileri endişelendiriyor

Kış mevsimine girilmiş olmasına rağmen uzun süredir yağışların olmamasından dolayı yaşan kuraklık, Gaziantepli çiftçileri endişelendiriyor.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 09:52
Yağışların olmaması çiftçileri endişelendiriyor

Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Kış mevsimi gelmiş olmasına rağmen yağışların Gaziantep’te etkili olmadığını belirterek, çiftçinin ciddi anlamda yağmuru beklediğini söyledi.

Meydana gelen kuraklık nedeniyle birçok tarım ürününün zarar göreceğini belirten Yiğit, toprağın yeteri kadar yağmur almaması durumunda hububat üretimi ve veriminde ciddi sorunların yaşanacağını söyledi.

Yağış olmadığı için toprak altındaki tohumların çürüdüğünü belirten Yiğit, “Allah’tan hayırlı yağışlar ve bol bereketli mahsuller diliyoruz.”dedi.

Yiğit, “Ekimi yapılan ürünlerin bir kısmı yağışların olmamasından dolayı zarar gördü. Ekim ayında az da olsa yağışlar oldu. Bu dönemde çiftçiler, tarlalara ekim işlemlerine başladılar. Fakat  bu dönemde etkili olan yağışlar, ekilen ürünlerin bir kısmının çimlenmesini sağladı. Geriye kalan tohumlar ise yeterli yağış alamadıkları için zarar gördü.” ifadelerini kullandı.

Özellikle buğday ve arpada sıkıntılar var

Özellikle toprağa düşen tohumun ölmemesi ve tarımda verimli bir yıl için yağışın bugünlerde toprakla buluşmasını beklediklerini dile getiren Yiğit, kuraklık nedeniyle ürünlerinde bu yıl rekolte kaybından endişe ettiklerini kaydetti.

2015 yılının çiftçiler ve bölge açısından oldukça iyi bir yıl olduğunu ifade eden Yiğit, “Bu yıl henüz yağışların olmaması 2016 yılının ürünlerini etkiliyor. Ekim ayında ekinler toprağa ekildi. Özellikle buğday ve arpada sıkıntılar var. Hafta sonu için Gaziantep’e yağmur yağması bekleniyor. Eğer yağışlar kentte etkili olmazsa yer altı sularında problemler meydana gelir.” şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Yüksek Seçim Kurulu gümrük kapıları listesinden çıkard

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com