Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Yağışlardaki azalma tarımda rekolteyi olumsuz etkileyebilir'

'Yağışlardaki azalma tarımda rekolteyi olumsuz etkileyebilir'

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı, azalan yağışların başta hububat olmak üzere tarımsal ürünlerin rekoltesini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2015 Perşembe 19:40
'Yağışlardaki azalma tarımda rekolteyi olumsuz etkileyebilir'

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, yağışsız geçen Kasım ve Aralık aylarının tarım için tehlikeli olabileceğini söyledi. Yağışların, genel olarak normalinden ve geçen yıl Kasım ayı yağışlarından daha az olduğunu belirten Matlı, bu durumun hububat başta olmak üzere tarımsal ürünlerde rekolte kayıplarına neden olabileceğini ifade etti.

Devlet Meteoroloji İşletmesi Genel Müdürlüğü verilerine göre normali 70 milimetre olan Kasım ve Aralık ayı ortalamasının bu sene ortalama 32 milimetre düzeyinde gerçekleştiğini belirten Matlı, “Yağışlarda normaline göre yüzde 55.2, geçen yıl Kasım ayı yağışına göre ise yüzde 54.1 azalma gözlenmiştir. Bu aylarda Marmara Bölgesi yağış ortalamasının normali 87.9 milimetre olmasına rağmen 41.1 milimetre gerçekleşmiş, önceki yıllara göre yüzde 53.3, geçen yıl Kasım ayı yağışına göre ise yüzde 52.3 azalma olmuştur.” dedi.

Aynı durumun İç Anadolu başta olmak üzere diğer bölgelerde de yaşandığını ifade eden Matlı, “Kasım ve Aralık ayının yağışsız geçmesi ve bilhassa buğday başta olmak üzere hububat için çok gerekli olan kar yağışının gerçekleşmemesi önümüzdeki yıl için hasadı etkileyebilecek bir olumsuzluktur. Bu nedenle tarımsal kuraklığın da TARSİM kapsamına alınmasını öneriyoruz.” diye konuştu.

Azalan yağışların aynı zamanda su havzalarını da etkilediğini belirten Matlı, Marmara Bölgesi su havzasında yüzde 58, Susurluk havzasında yüzde 42, Kuzey Ege havzasında yüzde 39 oranında azalan yağışların Konya bölgesinde yüzde 78’e kadar çıktığını dile getirdi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com